System wykryje dziury w wałach

DI, PAP
opublikowano: 03-10-2012, 06:52

Pierwszy w Polsce system komputerowy do wykrywania dziur w wałach przeciwpowodziowych opracowują informatycy oraz geologowie z Akademii Górniczo-Hutniczej – informuje “Dziennik Polski”.

Wynalazek ma być pomocny w walce z wielką wodą. To, nad czym człowiek trudził się przez kilka miesięcy, automat będzie mógł zbadać w ciągu kilku godzin. Obecnie dane z pomiaru georadaru interpretowane są przez człowieka, co jest czasochłonne i niejednokrotnie obarczone ryzykiem błędu. Wynalazek naukowców z AGH będzie pomocny w ocenie stanu i jakości wałów oraz wykryciu pęknięć, zapadlisk czy przecieków.

System może być pomocny nie tylko do wykrywania dziur w wałach przeciwpowodziowych, ale także do wskazywania niebezpiecznych spękań w górotworze, które mogą prowadzić do uszkodzeń budynków, dróg i linii kolejowych.

Na efekty pracy naukowców trzeba jednak poczekać trzy lata.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / System wykryje dziury w wałach