Systemy wspomagające zarządzanie ERP oraz system zarządzania jakością zgodne z ISO 9000 to podwójna gwarancja bezpieczeństwa dla firmy.
Informatyzacja zarządzania ułatwia stosowanie norm jakościowych
Systemy wspomagające zarządzanie ERP oraz system zarządzania jakością zgodne z ISO 9000 to podwójna gwarancja bezpieczeństwa dla firmy.
Informatyzacja zarządzania ułatwia stosowanie norm jakościowych
Systemy wspomagające zarządzanie ERP oraz system zarządzania jakością zgodne z ISO 9000 to podwójna gwarancja bezpieczeństwa dla firmy.
Eksperci firmy Simple zajmującej się m.in. wdrożeniami systemów wspomagających zarządzanie, zauważyli, że prawie każda firma z systemem ERP ma ISO, ale niewiele z tych, które mają ISO ma system ERP. Z czego to wynika? Udane wdrożenie systemu ERP z pewnością tworzy dobry grunt pod uzyskanie certyfikatu ISO 9000.
— Zespół odpowiedzialny za przygotowanie procedur zarządzania jakością ma znacznie ułatwione zadanie, gdyż może wykorzystać dokumentację powstałą w trakcie wdrożenia. Profesjonalnie opracowane materiały projektowe szczegółowo opisują procesy i funkcje przedsiębiorstwa w obszarach, których dotyczyło wdrożenie. Wdrożenie wiąże się także z dokładnym określeniem uprawnień i obowiązków na poszczególnych stanowiskach pracy. Wszystko to oznacza, że po udanym wdrożeniu systemu ERP firma jest znacznie lepiej przygotowana do wdrożenia systemu zapewnienia jakości oraz jego certyfikacji — mówi Bartłomiej Buszczak, prezes BCC, firmy wdrażającej systemy wspomagające zarządzanie.
Łatwiej o ISO
Dzieje się tak, ponieważ funkcje systemu ERP pokrywają również część wymagań stawianych firmom, które ubiegają się o certyfikat z rodziny ISO 9000. Oczywiście można je spełnić nie inwestując w system informatyczny, ale wydaje się, że suma korzyści przemawia w większości przypadków za takim właśnie rozwiązaniem.
— Firmie, w której wdrożony jest system ERP, będzie znacznie łatwiej uzyskać certyfikat ISO. Dzięki wdrożeniu ERP ma ona uporządkowane procesy zachodzące w przedsiębiorstwie, sprawnie zorganizowany obieg dokumentów w firmie oraz usystematyzowane zarządzanie zasobami. W przedsiębiorstwie wykorzystującym system ERP na bieżąco monitoruje się efekty prowadzonych działań. Ponadto pracownicy są bogatsi o doświadczenie realizacji dużego projektu usprawniającego kompleksowo działalność, a jednocześnie angażującego praktycznie wszystkie obszary firmy — tłumaczy Tomasz Rutkowski z krakowskiego Comarchu.
Podwójna gwarancja
Jakie są główne zalety wdrożenia obu systemów w jednej firmie? Przede wszystkim chodzi o automatyzację obiegu informacji, produkcji i procesów zachodzących w przedsiębiorstwie.
— Wdrożenie systemu ERP i norm ISO 9001 w firmie można traktować jako podwójną gwarancję bezpieczeństwa. Przedsiębiorstwo takim działaniem zapewnia sobie powtarzalność metod produkcji oraz zgodność z wymaganiami jakościowymi i oczekiwaniami klienta. Wykorzystując oba systemy pracują najczęściej firmy z branż rygorystycznie przestrzegających norm jakości, na przykład spożywczej i kosmetycznej. Z drugiej jednak strony firmy te muszą zawsze pamiętać, by zmiany procedur były implementowane w obu rozwiązaniach. Nie można dopuścić do sytuacji, w której standardy ISO i procedury w systemie ERP są ze sobą rozbieżne — tłumaczy Bartłomiej Buszczak.
Największe korzyści w synergii z systemami ERP przynosi certyfikat zarządzania jakością, ale także HACCP czy zarządzania środowiskiem.
— Korzyści z wdrożenia ISO i ERP w jednej firmie to sprawniejsze zarządzanie przedsiębiorstwem, przejrzystość zachodzących procesów biznesowych, skuteczniejsza realizacja celów przedsiębiorstwa, obniżenie kosztów związanych ze zgłaszanymi reklamacjami do wyrobów czy koncentracja pracowników na najważniejszych celach firmy — sumuje Tomasz Rutkowski.
Wojciech Chmielarz
Podpis: Wojciech Chmielarz