Sytuacja na GPW uspokaja się

(Artur Szymański)
15-12-2006, 13:21

Przed półmetkiem piątkowej sesji indeksy odrobiły część dużych strat, jakie notowały po pierwszych 90 minutach.

Przed półmetkiem piątkowej sesji indeksy odrobiły część dużych strat, jakie notowały po pierwszych 90 minutach.

Giełdowi inwestorzy nie mogą dziś narzekać na brak emocji. Sytuacja na warszawskim parkiecie zmienia się jak w kalejdoskopie. Przed końcem pierwszej połowy WIG20 odbił na około 40 pkt po wcześniejszej 100-pkt przecenie i wszedł w trend boczny.

O ile po półtorej godzinie kilkadziesiąt firm małej i średniej wielkości notowało spadki dochodzące do 20 proc., o tyle przed półmetkiem notowań ponad 10 proc. na wartości tracą tylko trzy spółki, a także prawa poboru Projprzemu oraz Tras-Inturu oraz PDA Lentexu.

Cuda dziś się dzieją na warszawskim rynku, co jak się wydaje wynika z dwóch rzeczy. Po pierwsze, z wygasania dziś grudniowej serii kontraktów terminowych. Po wczorajszej sesji dodatnia baza była absurdalnie duża, sięgała +63 pkt. Przesiadaniu się graczy z gasnącej serii na nową zazwyczaj towarzyszą co najmniej dziwne zachowania na rynku kasowym.

Po drugie, z nerwów. Rynek jest mocno rozgrzany i inwestorzy w takiej sytuacji mają skłonność do popadania ze skrajności w skrajność. Jak kupują to bez opamiętania, jak sprzedają – to zleceniami PKC (po każdej cenie), byle tylko szybciej pozbyć się parzących w ręce akcji.

Tymczasem nie ma fundamentalnych powodów do paniki. Ani w Polsce ani też na świecie nie stało się nic co by uzasadniało tak duże tąpnięcie. Wręcz przeciwnie. Wczoraj indeks Dow Jones ustanowił historyczny szczyt notowań, w górę idą indeksy rynków zachodniej Europy, a węgierski BUX utrzymuje zwyżkę rzędu 1,3-1,5 proc. Traci nieco złoty, ale to nie jest znaczące osłabienie względem euro i dolara. ASZ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sytuacja na GPW uspokaja się