Sytuacja na rynkach 13 lipca

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 13-07-2021, 11:39

Lepsze od spodziewanych dane nt. bilansu handlowego w Chinach (w czerwcu nadwyżka 51,5 mld USD) sprawiły, że chiński juan jest dzisiaj w gronie silniejszych walut. Bilans dla dolara jest mieszany, coraz więcej walut wygrywa w zestawieniu z amerykańską, chociaż zmiany są niewielkie. Najsłabszy w G-10 jest funt, ale traci on zaledwie 0,1 proc.

Premier Johnson podtrzymał wcześniejsze decyzje o zniesieniu pandemicznych restrykcji z dniem 19 lipca, chociaż wezwał do dalszego zachowywania większej ostrożności (jaki będzie tego efekt?). Z kolei najmocniejszy jest dolar australijski zyskujący... 0,1 proc. wobec dolara. To pokazuje, że rynki tak naprawdę wyczekują na dzisiejsze informacje nt. inflacji CPI w USA, oraz jutrzejsze i czwartkowe wystąpienia Jerome Powella w Kongresie. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Fed (Barkin, Williams) wypadły bardziej "gołębio", zdaniem decydentów gospodarka nie jest jeszcze gotowa na tapering. Czy to wpłynie na termin dyskusji, która wcześniej nie była wykluczona na jesieni? Wiele będzie zależeć od tego, co poznamy dzisiaj i w kolejnych dniach (w piątek mamy jeszcze dane nt. sprzedaży detalicznej).

Dzisiaj poza inflacją CPI w USA uwaga rynków będzie nadal skoncentrowana na doniesieniach dotyczących rozwoju pandemii COVID na świecie. Poza tym w nocy z wtorku na środę poznamy decyzję RBNZ dotyczące polityki monetarnej (tu ważne będzie jak dużą uwagę przywiązuje się do potencjalnego wyhamowania ożywienia gospodarczego przez powracające obostrzenia pandemiczne).

Okiem analityka - Nic twórczego...

Wkradający się pomału na rynki tryb wakacyjny sprawia, że inwestorzy grają utartymi schematami. Ciekawe jest tylko to, że na obecną chwilę każdy z nich daje pretekst do powolnego podbijania dolara w górę. W zeszłym tygodniu tryb risk-off napędzany obawami o gospodarczy wpływ zakażeń Deltą pchał do redukcji pozycji na walutach ryzykownych, a w tym mogą to być interpretacje danych makro z USA, oraz wystąpienia Powella w Kongresie. "Gołębia" narracja jest rynkom dobrze znana, stąd też większe zaskoczenia będą w momencie pojawienia się "jastrzębich" akcentów. Decydenci w USA nie mają za bardzo podstaw, aby zasłaniać się niepewnością w gospodarce jaką może przynieść wariant Delta, stąd też gdyby publikowana dzisiaj inflacja CPI core wyszła ponad poziom 4 proc. w ujęciu rocznym, to wywołałoby to kolejną falę komentarzy, co do słuszności postępowania Fed-u.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane