Sytuacja na rynku pracy w Chinach jest "poważna"

PAP
opublikowano: 04-08-2009, 12:07

Sytuacja na rynku pracy w Chinach jest nadal "poważna" mimo oznak poprawy koniunktury. Pracy nie mają miliony napływowych robotników i absolwentów szkół wyższych - powiedział we wtorek wysoki rangą przedstawiciel władz chińskich.

"Obecna sytuacja w sferze zatrudnienia w Chinach jest nadal poważna i utrzymuje się presja na tworzenie miejsc pracy" - oświadczył wysoki rangą przedstawiciel Ministerstwa ds. Zasobów Ludzkich i Bezpieczeństwa Socjalnego Wang Yadong. Jak dodał, na 147 mln migrujących robotników, którzy przybyli w czerwcu ze wsi do miast w celu podjęcia pracy, ponad 4 mln wciąż nie może jej znaleźć. Bez pracy pozostają także 3 mln absolwentów szkół wyższych, w tym ubiegłorocznych. Wang podkreślił, że stopa bezrobocia w miastach nie zmieniła się w drugim kwartale tego roku i wynosi 4,3 proc., czyli nieco więcej niż pod koniec 2008 r. (4,2 proc.). Według niego celem rządu jest utrzymanie jej w tym roku na poziomie nieprzekraczającym 4,6 proc. Stopa bezrobocia nie uwzględnia jednak robotników napływowych i absolwentów. Rząd liczy, że w tym roku uda się stworzyć 9 mln nowych miejsc pracy.

Wzrost gospodarczy w Chinach sięgnął w drugim kwartale tego roku 7,9 proc., ale zdaniem niektórych analityków powinien on wynieść co najmniej 8 proc., by zapobiec ostremu pogorszeniu sytuacji na rynku pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Sytuacja na rynku pracy w Chinach jest "poważna"