Sytuacja spółki może się poprawić

Kamil Zatoński
opublikowano: 22-08-2006, 00:00

Inwestorzy znów interesują się akcjami Elektromontażu Warszawa. Wczoraj kurs spółki wykonującej roboty elektromontażowe oraz wytwarzającej rozdzielnice wyraźnie zyskiwał, choć obroty nie były już tak duże, jak w czwartek i w piątek. Wtedy wolumen przekraczał 100 tys. sztuk, a notowania wzrosły z 1,62 do 1,80 zł (11 proc.). W poprzednich czterech tygodniach średni wolumen na sesję nie przekraczał 9 tys. sztuk.

Obserwacja handlu walorami tej spółki jest przydatna, ponieważ w minionym roku takie pojedyncze „wystrzały” kursu wspierane wzmożoną wymianą nie były raczej początkiem wzrostów, ale okazją do kilkusesyjnej realizacji zysków. Tak może być i tym razem, inwestorzy powinni więc zachować wzmożoną ostrożność.

Ze spółki zaczynają jednak powoli docierać pierwsze sygnały poprawy sytuacji finansowej. Ta w ostatnich latach systematycznie się pogarszała: spadały przychody (dziesięciokrotnie w ciągu trzech lat), obniżały się kapitały własne, a narastająca wartość nieściągalnych należności i rosnące zadłużenie (na koniec 2005 r. sięgające 20 mln zł) doprowadziło spółkę do utraty płynności finansowej. Rozmowy z wierzycielami zakończyły się niedawno powodzeniem, a przed miesiącem sąd ostatecznie zatwierdził zakończenie postępowania upadłościowego. Zo- bowiązania, wynoszące na koniec półrocza nie- co ponad 18 mln zł, zostało zredukowane o 40 proc. i mają być spłacone w trzy lata. Dzięki sprzedaży w ubiegłym roku nieruchomości w Warsza- wie (za 17 mln zł) spółka ma na to gotówkę (na koniec półrocza środki pieniężne przekroczyły 10 mln zł).

Uregulowanie kwestii długów pozwoli firmie złapać oddech i powrócić do udziału w przetargach publicznych (jako spółka w upadłości nie mogła w nich startować). Na razie półrocze zakończyła wypracowaniem niespełna 5 mln zł przychodów i symbolicznego zysku netto. W drugim półroczu jest szansa na wyraźniejszą poprawę, być może zostanie zakończona sprzedaż kolejnej nieruchomości należącej do firmy. Na wynajem wystawione są też magazyny i biuro w Płocku. Do trwałej poprawy jednak daleko. Spółce w wyjściu na prostą pomogłoby większe zaangażowanie głównego akcjonariusza, Mostostalu-Export.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu