Sytuacja wewnętrzna i otoczenie zewnętrzne sprzyjają rynkowi papierów dłużnych

opublikowano: 19-01-2007, 15:32

Zarówno otoczenie zewnętrzne, czyli cały czas utrzymująca się dobra sytuacja na rynkach wschodzących, jak i otoczenie wewnętrzne – dobre dane makroekonomiczne, a także podniesienie ratingu dla Polski przez Fitcha, sprzyja spadkom rentowności rynku długu. Zdaniem analityków, taka sytuacja może utrzymać się również w najbliższym tygodniu.

Zarówno otoczenie zewnętrzne, czyli cały czas utrzymująca się dobra sytuacja na rynkach wschodzących, jak i otoczenie wewnętrzne – dobre dane makroekonomiczne, a także podniesienie ratingu dla Polski przez Fitcha, sprzyja spadkom rentowności rynku długu. Zdaniem analityków, taka sytuacja może utrzymać się również w najbliższym tygodniu.

„Poprzedni tydzień to przede wszystkim rewizja ratingu Fitcha dla Polski. Rentowności polskich papierów dłużnych spadła nawet o 10 pb. Istotna była również aukcja nowego 5-letniego benchmarku, która pokazała, że apetyt na polskie obligacje jest nadal spory” – ocenia Michał Chyczewski z Banku BPH.

Zdaniem analityka, dobra sytuacja powinna utrzymać się również w najbliższym tygodniu.

„Zarówno czynniki zewnętrzne, takie jak utrzymujący się dobry nastrój na rynkach wschodzących, jak i czynniki wewnętrzne sprzyjają rynkowi długu. Sądzę, że taka sytuacja może utrzymać się w krótkim okresie” – powiedział.

Chyczewski zwrócił uwagę, że w ostatnich dniach obligacje 5-letnie testowały poziom 4,80%.

„Nie udało się go pokonać, ale oceniam, że gdyby ten poziom został przełamany, niewykluczone, że w najbliższych dniach rentowności spadną nawet o 10-15 pb” – powiedział Chyczewski.

W piątek ok. godziny 15:55 rentowności obligacji dwuletnich kształtowały się na poziomie 4,38% (wobec 4,42% w ubiegłym tygodniu), pięcioletnich – 4,80% (wobec 4,95%), natomiast dziesięcioletnich – 5,17% (wobec 5,21%). (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Sytuacja wewnętrzna i otoczenie zewnętrzne sprzyjają rynkowi papierów dłużnych