Sytuacji kobiet na rynku pracy jest gorsza niż mężczyzn

opublikowano: 25-04-2007, 16:53

Czy rynek pracy jest przyjazny dla kobiet, czy dotyka ich dyskryminacja ze względu na płeć lub wiek? - na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć organizatorzy konferencji "+Kobieta pracująca...+ na  (nie)przyjaznym rynku pracy", która odbyła się w środę w Warszawie. Same zainteresowane uznają swoją sytuację na rynku pracy za trudną i gorszą od  sytuacji mężczyzn.

Konferencja podsumowująca projekt "System aktywizacji zawodowej kobiet - +Kobieta pracująca...+" zorganizowała jedna z firm badawczych, a honorowy patronat nad nią objęła wiceminister pracy i polityki społecznej Joanna Kluzik-Rostkowska.

W ramach projektu, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego zrealizowano ogólnopolskie badania na temat sytuacji kobiet na rynku pracy. Na ich podstawie opracowano i przeprowadzano akcję informacyjno-edukacyjną skierowaną do kobiet, pracodawców i instytucji rynku pracy, której celem jest przełamanie stereotypów na temat podziału zawodów na tradycyjne męskie i kobiece oraz promowanie równego dostępu kobiet i mężczyzn do zatrudniania.

Pytane kobiety uważają, że są dyskryminowane przez pracodawców ze względu na stereotypy dotyczące płci i wieku. Bycie matką wciąż utrudnia kobietom znalezienie i utrzymanie pracy, często zamyka też drogę do awansu. Pracodawcy niechętnie zatrudniają młode kobiety, obawiając się, że gdy zajdą w ciążę, staną się dla firmy obciążeniem.

Tymczasem sondaże pokazują do jakich poświęceń są zdolne kobiety, by zatrzymać lub zdobyć pracę: niemal 7 proc. gotowych jest w ogóle zrezygnować macierzyństwa, a połowa deklaruje, że prywatne decyzje uzależnia od sytuacji zawodowej. Jest to niezgodne z powszechnym przekonaniem, że dla kobiet najważniejsze są dom i rodzina.

Z badań wynika również, że w społeczeństwie istnieje wciąż dostrzegalny brak akceptacji dla pracy kobiet ľ 5,3 proc. badanych uważa, że kobiety w ogóle nie powinny pracować, 15,8 proc. - że kobiety, które mają dzieci nie powinny pracować, a 43,2 proc. - że kobiety, które mają dzieci mogą pracować, ale praca powinna mieć charakter dodatkowy. Jedynie co trzeci badany był zdania, że wszystkie kobiety powinny pracować. Badania potwierdzają, że dostęp do niektórych stanowisk utrudnia kobietom stereotypowy podział zawodów na typowo äkobieceö i ämęskieö.

Uczestnicy konferencji dyskutowali również nad rządowym programem polityki rodzinnej. Zastanawiali się, czy proponowane przez rząd rozwiązania rzeczywiście poprawią sytuację kobiet na rynku pracy.

W środę Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała, że do końca czerwca zostanie przygotowany projekt ustawy rodzinnej, która uwzględni wiele elementów rządowego programu prorodzinnego. Wiceminister poinformowała też, że do końca wakacji będzie gotowy projekt ustawy o opiece nad dzieckiem do 6. roku życia, która ureguluje m.in. kwestie opieki przedszkolnej.

Przedstawiony przed miesiącem program polityki prorodzinnej przewiduje m.in. stopniowe wydłużenie urlopów macierzyńskich, udogodnienia podatkowe dla rodzin, podniesienie podstawy naliczania składek emerytalnych i rentowych dla osób na urlopach wychowawczych. Po konsultacjach społecznych program ma być poszerzony o wydłużenie okresu wypłaty zasiłku chorobowego dla kobiet w ciąży. Mają też być uszczegółowione przepisy dotyczące tzw. becikowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Sytuacji kobiet na rynku pracy jest gorsza niż mężczyzn