Szablony umów zamiast prawnika

DI
opublikowano: 05-09-2012, 00:00

Trzy czwarte przedsiębiorców szuka wzorów umów w internecie lub przygotowuje je samodzielnie.

Tylko 16 proc. właścicieli firm, przygotowując umowy, korzysta z pomocy prawnika — wynika z badania przeprowadzonego przez 4P research mix na zlecenie InFakt.pl. Przytoczone dane pochodzą z badania 379 przedsiębiorców.

75 proc. badanych pobiera gotowe szablony z internetu lub samodzielnie przygotowuje umowy dla swoich pracowników lub podwykonawców. Twórcy InFakt.pl, do którego należy także serwis Umownie. pl, komentują, że przedsiębiorcy zatrudniający pracowników lub korzystający z usług freelancerów często nie zdają sobie sprawy z tego, na co powinny zwrócić uwagę. Należy pamiętać, że dla każdego zawodu wskazać można odpowiednie klauzule czy załączniki, które powinny znaleźć się w umowie. W przypadku zatrudnienia czy współpracy z grafikiem lub fotografem ważne jest na przykład zawarcie oświadczenia o przeniesieniu praw autorskich oraz oświadczenie o przestrzeganiu przepisów o ochronie danych osobowych. Zatrudniając programistę czy informatyka, istotne jest zwrócenie uwagi na kwestie poufności.

Warto także zawrzeć w umowie zakaz podejmowania współpracy z konkurencją w trakcie trwania umowy i w określonym czasie po jej rozwiązaniu — również dla ochrony poufnych informacji. Serwis Umownie.pl pozwala na stworzenie umowy o pracę, o dzieło, o współpracy czy umowy-zlecenia, na podstawie blisko 150 gotowych, interaktywnych wzorów umów dla 45 najpopularniejszych zawodów. Serwis umożliwia także wystawianie rachunków do konkretnej umowy, automatycznie wyliczając kwoty netto/brutto, a w przypadku umowy o pracę i zlecenia również składki ZUS. Podstawowe funkcjonalności serwisu są bezpłatne, jednak za pakiet pozwalający na nieograniczony dostęp do jego możliwości trzeba zapłacić 79 zł rocznie.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu