Szał zakupów na GPW!

01-06-2009, 16:13

Optymiści górą. Rosyjski RTX rośnie o 7,2 proc. Polski WIG20 tylko nieznacznie mniej. Inwestorzy wręcz rzucili się na  akcje banków i firm paliwowych.

Takich wzrostów na warszawskim parkiecie nie było już dawno. WIG20 nabrał rozpędu i tuż przed zakończeniem handlu rośnie o ponad 6 proc. Krótko przed godz. 16.00 przebił psychologiczny poziom 1900 pkt. Według wielu analityków przebicie tego poziomu potwierdzone zwiększonymi obrotami otworzyłoby drogę indeksowi blue chipów do co najmniej 2100 pkt.

Drożeją blue chipy. Przede wszystkim firmy paliwowe – PKN, Lotos – którym sprzyjają mocno drożejące surowce (cena ropy jest najwyższa od pół roku). Drożeje tez KGHM. I wszystkie, duże banki z państwowym PKO BP na czele.

Warto też zauważyć kurs TVN (rośnie o 14 proc.). Medialna spółka nadrabia dystans, bo jakby przespała pierwszą, wiosenną falę wzrostową. Obroty na GPW nie są jednak za wysokie. Na chwilę przed zakończeniem handlu tylko w niewiele przekraczają 1 mld zł.

Optymizm wrócił na wszystkich rynkach akcji. Zwłaszcza rynków wschodzących (w Rosji RTX rośnie o 7,7 proc.). Inwestorzy pozbywają się bezpiecznych aktywów (w tym przede wszystkim amerykańskich obligacji) i kupują akcje oraz surowce. Liczą, że globalna gospodarka przestanie się kurczyć. Sugerują to chociażby poprawiające się z miesiąca na miesiąc wskaźniki mierzące nastroje wśród konsumentów, przedsiębiorców czy analityków – zarówno w Polsce, w Europie jak i w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Szał zakupów na GPW!