Szałamacha: Decyzja co do fuzji PKN Orlen i Grupy Lotos za min. 2 lata

Internet Securities
opublikowano: 30-12-2005, 10:07

Fuzja PKN Orlen SA i Grupy Lotos SA jest opcją otwartą, ale decyzje w tej sprawie zapadną najwcześniej za dwa lata, powiedział wiceminister skarbu Paweł Szałamacha. Zapowiedział także zmiany w radach nadzorczych obu koncernów i nie wykluczył – w dalszej kolejności – zmian w zarządach.

Fuzja PKN Orlen SA i Grupy Lotos SA jest opcją otwartą, ale decyzje w tej sprawie zapadną najwcześniej za dwa lata, powiedział wiceminister skarbu Paweł Szałamacha. Zapowiedział także zmiany w radach nadzorczych obu koncernów i nie wykluczył – w dalszej kolejności – zmian w zarządach.

„Połączenie PKN Orlen i Grupy Lotos jest opcją otwartą. Decyzje nie zapadną raczej wcześniej niż za dwa lata. Najpierw rząd musi przyjąć program bezpieczeństwa energetycznego, nad którym pracuje wiceminister gospodarki Piotr Naimski” – powiedział Szałamacha w wywiadzie dla piątkowego „Parkietu”.

„Modyfikacji musiałby ulec także program restrukturyzacji i prywatyzacji sektora paliwowego” – dodał.

Szałamacha, jeszcze jako ekspert Instytutu Sobieskiego, wielokrotnie opowiadał się za fuzją PKN Orlen i Grupy Lotos.

Podkreślił, że Nafta Polska nie będzie w 2006 roku sprzedawała posiadanych akcji Lotosu.

Wiceminister powiedział też w wywiadzie, że obecnie nie jest już rozpatrywanie połączenie PKN Orlen z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem SA (PGNiG).

Obecnie należąca w 100% do Skarbu Państwa Nafta Polska ma 51,91% akcji Lotosu, natomiast Skarb Państwa bezpośrednio kontroluje dalsze 6,93% akcji. W przypadku Orlenu jest to odpowiednio 17,32% i 10,20%.

Szałamacha wyjaśnił, że celem walnego zgromadzenia PKN Orlen, zwołanego na 31 stycznia, jest uzupełnienie rady nadzorczej koncernu po tym, jak sąd zakwestionował udział w niej Jacka Bartkiewicza oraz po złożeniu rezygnacji przez Krzysztofa Obłoja. Zapowiedział też inne zmiany, ale nie chciał o nich mówić przed NWZ.

Nie wykluczył także, że kolejnym etapem będzie przeprowadzenie przez nowe rady nadzorcze zmian w zarządach PKN Orlen i Grupy Lotos.

„Nie będę rad nadzorczych prowadzić za rękę czy popychać do konkretnych decyzji personalnych. Jeśli jednak po analizie dojdą do wniosku, że są obszary niekompetencji czy zastoju, zmiany w zarządach na pewno nastąpią” – powiedział wiceminister.

W końcu listopada minister skarbu Andrzej Mikosz zapowiedział, że resort oceni pracę prezesa Orlenu Igora Chalupca po przedstawieniu ostatecznych wyników koncernu za 2005 rok. Spółka planuje publikację raportów rocznych 21 kwietnia 2006 roku.

Mikosz zapowiadał też, że nie odwoła prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane