Szałamacha: do czerwca zakończy się prywatyzacja spółek WSCh

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2006, 10:40

Wiceminister skarbu Paweł Szałamacha ocenia, że planowane na 2006 rok dochody z prywatyzacji w wysokości 5,5 mld zł uda się zrealizować. Zapowiada, że do czerwca zakończy się prywatyzacja spółek wielkiej syntezy chemicznej (WSCh), na giełdę trafi do tego czasu dystrybutor prasy Ruch.

Wiceminister skarbu Paweł Szałamacha ocenia, że planowane na 2006 rok dochody z prywatyzacji w wysokości 5,5 mld zł uda się zrealizować. Zapowiada, że do czerwca zakończy się prywatyzacja spółek wielkiej syntezy chemicznej (WSCh), na giełdę trafi do tego czasu dystrybutor prasy Ruch.

    "Jestem przekonany, że uda się zrealizować kwotę zapisaną w ustawie budżetowej i dokumencie z 20 grudnia złożonym w Sejmie +Kierunki prywatyzacji+" - powiedział Szałamacha w piątek w radio PIN.

    Przychody brutto z prywatyzacji, według stanu na 31 stycznia 2006 roku, wyniosły 136,403 mln zł, czyli 2,48 proc. planu na cały rok. Przychody netto wyniosły natomiast 97,201 mln zł, co stanowi 2,28 proc. planu.

    Szałamacha ocenił, że dotychczasowe doświadczenia wskazują, iż duże transakcje przygotowywane w ciągu roku zwykle konsumowane są w trzecim i czwartym kwartale.

    "Natomiast w pierwszej połowie tego roku na pewno dojdzie jeszcze do oferty publicznej Ruchu. To będzie duża operacja" - powiedział.

    Dodał, że oprócz Ruchu, już poza giełdą, kontynuowana jest prywatyzacja czterech spółek wielkiej syntezy chemicznej: ZCh Organika-Sarzyna, ZCh Zachem, ZA Kędzierzyn i ZA Tarnów-Mościce."Chcielibyśmy, aby ten proces również zakończył się w pierwszej połowie tego roku" - poinformował.

    Obecnie Ciech ma wyłączność na kupno Zakładów Chemicznych Organika-Sarzyna i Zachemu, natomiast niemiecka PCC na kupno zakładów w Tarnowie i Kędzierzynie.

    Szałamacha powiedział, że odłożony został projekt wprowadzenia na GPW Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu