Szaleństwo zakupów akcji blue chipów

Konrad Sobiecki
opublikowano: 21-07-2009, 00:00

Inwestorzy rozpoczęli tydzień w bardzo dobrych nastrojach. Od samego rana na warszawskim parkiecie rosły kursy zdecydowanej większości spółek. WIG20 wspierały zagraniczne parkiety, gdzie indeksy zgodnie pięły się na północ, oraz rynki surowcowe. GPW szybko stała się liderem wzrostów w Europie. Sygnałem do zakupów okazała się informacja, że amerykański pożyczkodawca CIT Group uzyska 3 mld USD i w ten sposób uratuje się przed bankructwem.

WIG20 zyskał ponad 5,3 proc., co jest trzecim najlepszym wynikiem w tym roku (ostatnie większe wzrosty mieliśmy 1 czerwca). Szkoda tylko, że poniedziałkowa zwyżka nie została potwierdzona zwiększonymi obrotami. Nie przekroczyły one 1,4 mld zł, co rodzi wątpliwości co do trwałości optymizmu.

Na krajowym parkiecie pojawili się prawdopodobnie zagraniczni inwestorzy. Świadczy o tym wyraźne umocnienie złotego wobec światowych walut. Może ma to związek z dużym graczem, który zajmuje pozycje na rynku terminowym. Po piątkowej sesji miał on aż 35-40 proc. wszystkich pozycji najbliższej serii wrześniowej kontraktów na WIG20.

Wśród spółek z indeksu blue chipów żadna nie straciła na wartości. WIG20 najmocniej wspierały dwa banki. Chodzi o Pekao i PKO BP. Pierwszy z nich podrożał o blisko 10 proc. Natomiast akcje państwowego banku przebiły 30 zł, czyli wycenę z połowy stycznia. Powyższe giganty skupiły na sobie największą część obrotów. Sporo dały zarobić mniejsze instytucje finansowe. Po piątkowej przecenie akcje BRE Banku podrożały 9,2 proc. WIG-Banki okazał się najmocniej rosnącym subindeksem.

WIG20 mocno wspierał KGHM. Kurs koncernu rósł już czwartą sesję z rzędu, osiągając cenę sprzed roku. A to dzięki kolejnej zwyżce cen miedzi na światowych giełdach. Wyraźnie zyskiwały również spółki paliwowe. Nie ma się co dziwić, bowiem kurs ropy szybował o ponad 3 proc., osiągając poziom 65 USD/baryłkę.

Wśród mniejszych spółek pozytywnie wyróżnił się LC Corp. Wrocławski deweloper zapowiedział wznowienie kolejnego projektu. Inwestorów ucieszyła też informacja o rozpoczęciu budowy trzeciego etapu warszawskiego osiedla Przy Promenadzie. Mocno zyskał również konkurent GTC. Zwyżce tego dewelopera nie przeszkodziła obniżka rekomendacji przez specjalistów z Unicredit. Ci zalecają teraz "trzymanie" papierów firmy (wcześniej sugerowali ich zakup).

Przed WIG20 kolejny, ważny opór. Chodzi o poziom z 12 czerwca — 2041 pkt. Jeśli go pokonamy, drzwi do dalszych wzrostów zostaną otwarte.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Sobiecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy