Szansa dla spółdzielców

IT
opublikowano: 01-07-2009, 00:00

Posłowie chcą, by banki spółdzielcze emitowały papiery wartościowe. Na to właśnie czekamy — twierdzą spółdzielcy.

Posłowie chcą, by banki spółdzielcze emitowały papiery wartościowe. Na to właśnie czekamy — twierdzą spółdzielcy.

Poselski projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu banków spółdzielczych zawiera zapis o emitowaniu przez nie papierów wartościowych. Witold Sitarz, poseł sprawozdawca z PO, zapewnia, iż taka możliwość będzie dla nich sposobem na pozyskanie kapitału. O zamiarze emisji papierów wartościowych bank ma obowiązek powiadomienia prezesa NBP na 30 dni przed jej terminem. Dariusz Daniluk, wiceminister finansów, dodał, że banki spółdzielcze dobrze zarządzają ryzykiem i dlatego nie ma potrzeby wprowadzania dodatkowych wymogów — poza zgodą na emisję wydaną przez bank zrzeszający i Komisję Nadzoru Finansowego (KNF).

— Możliwość emisji papierów wartościowych to dla małych banków świetny sposób na łatwiejsze pozyskanie pieniędzy na działalność. Pieniędzy dużo pewniejszych niż te pochodzące z depozytów. O możliwość emisji wystąpimy najszybciej, jak będzie to możliwe, zwłaszcza, że mamy już niezbędne do tego zabezpieczenie finansowe. Nowelizacja ustawy zdaje się być bardzo przyjazną dla banków spółdzielczych. Ewentualne problemy mogą pojawić się dopiero ze strony KNF, której interpretacje zapisów są często różne od zamierzeń ustawodawcy — komentuje Jan Bajno, prezes Spółdzielczego Banku Rolnictwa i Rzemiosła (SBRiR) w Wołominie.

We wtorkowym czytaniu projekt poparły wszystkie kluby parlamentarne. O tym, czy wejdzie w życie, posłowie zadecydują jeszcze podczas trwającego obecnie posiedzenia Sejmu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IT

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szansa dla spółdzielców