Szansa kontynuacji wzrostu na GPW

Włodzimierz Uniszewski
opublikowano: 05-12-2007, 09:17

Wczorajsza bezbarwna sesja na Wall Street raczej nie będzie dzisiaj sprzyjać ożywieniu handlu w Warszawie. Mimo niewielkiego spadku indeksów podaż akcji za oceanem nie była na tyle silna, aby wzmóc obawy przed nawrotem gwałtownej wyprzedaży.

Korekta była kontrolowana i przyczynił się do niej przede wszystkim sektor finansowy, poza którym niewiele się działo.

Rynek amerykański żyje już tylko posiedzeniem FED, a z każdym dniem rosną nadzieje na większe cięcie. Wczoraj po raz pierwszy kontrakty na Fed Funds wyceniły prawdopodobieństwo obniżki o 50 pkt. bazowych na wyższe niż 50 proc. Niewątpliwie spore wrażenie wywarła na inwestorach niespodziewana redukcja oprocentowania przez Bank Kanady. To pierwszy duży bank centralny oprócz FED, który dokonał ostatnio takiego ruchu.

Bank Australii pozostawił w nocy stopy procentowe jednak bez zmian.
Obecnie amerykańskie kontrakty na DJ30 zyskują ok. 50 pkt. w porannym handlu, a indeks DAX rośnie przed sesją o 45 pkt.. Notowaniom pomaga informacja, że rząd brytyjski planuje upaństwowienie borykającego się z niewypłacalnością banku hipotecznego Northern Rock. Daje to rynkom nadzieję, że państwo jest gotowe do interwencji w razie poważnego zagrożenia dla funkcjonowania systemu bankowego.

Wiadomość ta pomogła indeksom azjatyckim wyjść w nocy ze strefy spadkowej.
Pozytywna tendencja za granicą sprawia, że warszawskie indeksy mają szansę wzrosnąć w pierwszej fazie handlu. Od dalszego zachowania giełd zagranicznych będzie zależało, czy WIG20 podejmie próbę złamania oporu na 3600 pkt. W tej chwili wydaje się to mało prawdopodobne, ale takiego scenariusza nie da się wykluczyć. Nowych impulsów mogą dostarczyć popołudniowe raporty z USA dotyczące poziomu zatrudnienia w sektorze prywatnym oraz koniunktury w sferze usług. Dla spółek paliwowych, a więc przede wszystkim dla PKN Orlen, ważna będzie reakcja ceny ropy na decyzję państw OPEC w kwestii zwiększenia produkcji. Jednym z powodów optymizmu dla byków mogą być ostatnie udane debiuty spółek na GPW. Wiele z nich przyniosło dwucyfrowe zyski, co świadczy o poprawie nastrojów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Włodzimierz Uniszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane