Szansa na kompromis w sporze o likwidację fabryki AEG w Norymberdze

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 30-01-2006, 15:24

Pojawiła się szansa na porozumienie w konflikcie między właścicielem przeznaczonych do likwidacji zakładów sprzętu gospodarstwa domowego AEG w Norymberdze a strajkującą od jedenastu dni załogą fabryki.

Pojawiła się szansa na porozumienie w konflikcie między właścicielem przeznaczonych do likwidacji zakładów sprzętu gospodarstwa domowego AEG w Norymberdze a strajkującą od jedenastu dni załogą fabryki.

    Szwedzki koncern Elektrolux zamierza jeszcze w tym tygodniu przedstawić propozycję rozwiązania konfliktu - poinformował w poniedziałek niemiecki związek zawodowy metalowców IG Metall.

    Kierujący strajkiem przedstawiciel IG Metall Juergen Wechsler zastrzegł, że akcja protestacyjna będzie kontynuowana aż do osiągnięcia porozumienia. Celem strajkujących jest cofnięcie decyzji o zamknięciu fabryki i przeniesieniu od 2007 r. produkcji do Polski.

    Szef koncernu Elektrolux, Hans Straberg, cytowany przez agencję dpa, podkreślił, że decyzja o przeprowadzce do Polski nie ulegnie zmianie. Przedmiotem negocjacji może być jedynie pakiet socjalny dla załogi - wyjaśnił szwedzki przedsiębiorca. W niedzielę w Monachium doszło z inicjatywy premiera Bawarii Edmunda Stoibera do rozmów między kierownictwem koncernu i związkowcami.

    Rozpoczęty 20 stycznia strajk rozszerzył się tymczasem na spółki kooperujące z fabryką w Norymberdze. W poniedziałek do akcji protestacyjnej przystąpiło 50 zatrudnionych w firmie AEG-Logistik w Dormagen, w Nadrenii Północnej-Westfalii. Od minionego piątku strajkują też pracownicy spółki zajmującej się zaopatrzeniem i transportem, wydzielonej wcześniej z AEG.

    Kierownictwo koncernu przyznało, że wskutek strajku doszło do zakłóceń w dostawach sprzętu gospodarstwa domowego na rynek. W połowie bieżącego tygodni może dojść ze względu na brak części zamiennych do przerwania produkcji w filiach koncernu w Polsce - ostrzegli związkowcy.

    Zarząd koncernu zapowiedział w grudniu, że liczący 1750 pracowników zakład ulegnie do 2007 r. likwidacji. Jako powód podano zbyt wysokie koszty pracy w Niemczech. Do każdej wyprodukowanej pralki fabryka dopłaca 60 euro, do każdej zmywarki 45 euro - twierdzi kierownictwo koncernu. W norymberskich zakładach produkuje się rocznie 1,4 mln urządzeń firm AEG, Electrolux, Juno i Zanussi.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane