Szansa na krótkotrwałe odreagowanie na walutach

Joanna Pluta, Departament Doradztwa i Analiz DM TMS Brokers S.A.
opublikowano: 21-01-2009, 18:06

Dzisiejsza sesja na rynku walutowym upłynęła w nadzwyczaj spokojnych nastrojach. Złoty po porannym osłabieniu, przez cały dzień podlegał konsolidacji. Notowania euro kształtowały się w przedziale 4,3150 – 4,3450, kurs dolara natomiast poruszał się w kanale 3,3200 – 3,3650. Całkiem możliwe, że obecna konsolidacja jest przystankiem przed ewentualną korektą notowań EUR/PLN oraz USD/PLN. Jakkolwiek nastroje na rynku pozostają pesymistyczne, co cały czas będzie  utrzymywać silną presję deprecjacyjną na złotym. Rynki euro oraz dolara są jednak mocno wykupione, co w najbliższych dniach może doprowadzić do odreagowania o krótkoterminowym horyzoncie czasowym.

Równie spokojnie było na rynku eurodolara – kurs wspólnej waluty wyrażony w USD oscylował cały czas wokół poziomu 1,2900. Również na tej parze walutowej możliwa jest chwilowa korekta –  oprócz wyprzedania rynku EUR/USD, przemawiają za nią prawdopodobne wzrosty na światowych giełdach w ramach odreagowania spadków z ostatnich dni i szczególnie silnej zniżki w czasie wczorajszej sesji amerykańskiej. Nie należy jednak liczyć na długotrwałą korektę. W ostatnim czasie nastroje inwestycyjne uległy bowiem dalszemu pogorszeniu ze względu na obawy o kolejną falę problemów w sektorze finansowym. Jeśli znajdą one potwierdzenie (o co raczej nie powinno być trudno) w kolejnych publikacjach kwartalnych wyników banków, fala pesymizmu znów pociągnie w dół światowe indeksy, a wraz z nimi eurodolara.

Dziś na rynek napłynęły dane o inflacji bazowej z Polski – oczekiwano jej spadku w grudniu do 2,8% r/r z 2,9% miesiąc wcześniej. Odczyt wskaźnika był zgodny z przewidywaniami i potwierdził malejącą presję inflacyjną w polskiej gospodarce. Ponadto Ministerstwo Finansów podało swoje nieoficjalne szacunki odnośnie dynamiki PKB w czwartym kwartale 2008 roku. Wiceminister Ludwik Kotecki poinformował, iż tempo wzrostu gospodarczego w IV kw. 2008 r wyniosło około 3%, wzrost za cały miniony rok powinien zatem kształtować się na poziomie 4,8%.

Sporządziła
Joanna Pluta
Departament Doradztwa i Analiz
DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Pluta, Departament Doradztwa i Analiz DM TMS Brokers S.A.

Polecane