Szansa na nowy początek rzeczy

Jadwiga Staniszkis
opublikowano: 17-04-2003, 00:00

Podpisanie traktatu akcesyjnego to wspaniały krok w dobrą stronę. Gdyby to się nie stało, nie udało się, byłaby to tragedia. Ten symboliczny akt rodzi jednak wiele refleksji. Przede wszystkim trudno oprzeć się wrażeniu, że podpisują go nie ci ludzie (dobrze, że był tam chociaż premier Mazowiecki), którzy powinni. Myślę, że dla premiera Millera jest teraz najlepszy czas na odejście z twarzą, nie czekanie na referendum. Jego osoba, kłótnie pomiędzy jego ministrami, Kołodką i Hausnerem, marnowanie czasu, są nie do przyjęcia i wynik referendum stawiają pod wielkim znakiem zapytania. W tak uroczystym dniu staramy się o tym zapomnieć, ale rzeczywistość szybko do nas powróci.

Trzeba też pamiętać, że w sensie ekonomicznym Polska stała się już częścią Unii Europejskiej. Przedwczesna liberalizacja rynku kapitałowego, bardzo wczesne uwolnienie złotego spowodowały, że nie odbyło się formowanie kapitału krajowego. Nie miała więc miejsca rzecz niezbędna w każdym rodzącym się kapitalizmie — w efekcie już od dawna, tak naprawdę, pracujemy na rzecz UE. Teraz, po dokonaniu integracji formalnej, czas na integrację realną, z której i my odniesiemy jakieś wymierne korzyści. Szansa na ukształtowanie się kapitału krajowego już nie istnieje, skupmy się więc na wyzwaniu cywilizacyjnym. Wchodząc do Unii mamy szansę stworzyć, być może, nowy początek rzeczy i dla Polski, i w Europie, która po raz kolejny próbuje się redefiniować.

Teraz przed nami referendum. Po nie najlepiej przeprowadzonych negocjacjach, momentami całkiem źle, w wyniku których mamy niezwykle trudne warunki akcesyjne, do powiedzenia „tak” zachęca nas minister Nikolski, zakompleksiony, źle komunikujący się aparatczyk. W efekcie nie mamy ani informacji, ani propagandy. Całą tę kampanię winien prowadzić ktoś o dużym autorytecie, obdarzony prawdziwą charyzmą. Ale cóż: jest jak jest, i mam tylko nadzieję, że każdy — indywidualnie i na swój sposób — dojdzie do wniosku, że jest to dla nas jedyna szansa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jadwiga Staniszkis

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu