Szansa na porozumienie w USA, dolar zyskuje

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 15-10-2013, 13:27

Perspektywa politycznego porozumienia ws. amerykańskiego budżetu i podwyższenia limitu długu, jaka wczoraj zarysowała się w Senacie, wspiera dolara w relacji do większości walut. Szczególnie mocno zyskuje on do euro i szwajcarskiego franka. Rośnie też kurs USD/PLN.

Wczoraj nadzieje na to, że amerykańscy politycy w ostatniej chwili porozumieją się ws. limitu długu i budżetu nabrały realnych kształtów. Przedstawiciele Senatu z obu partii negocjują  porozumienie zakładające finansowanie rządu federalnego przynajmniej do połowy stycznia 2014 roku i umożliwiające zaciąganie nowych pożyczek (podwyższające limit długu) do połowy lutego 2014 roku. Nadzieje na zawarcie kompromisu w Senacie wyprowadziło w poniedziałek amerykańskie indeksy z początkowych minusów na plusy, a także pomogło dolarowi. Dziś rynki akcji kontynuują zwyżki. Na wartości zyskuje też "zielony". Zwraca uwagę zwłaszcza jego umocnienie do euro.

Kurs EUR/USD, który jeszcze wczoraj próbował atakować barierę 1,36 dolara, dziś z przytupem przełamał poziom 1,35 i spadł do 1,3479 dolara. To najniższy kurs od 30 października br., czyli od momentu rozpoczęcia się kryzysu budżetowego w USA (do końca września Kongres miał uchwalić budżet). To jak mocno obecnie położone są akcenty na sytuację w USA doskonale pokazuje dzisiejszy brak reakcji wspólnej waluty na doniesienia z Niemiec i Hiszpanii. Mianowicie na publikację indeksu ZEW i wyniki aukcji hiszpańskich bonów.

W październiku indeks instytutu ZEW dla Niemiec nieoczekiwanie wzrósł do 52,8 pkt. z 49,6 pkt. we wrześniu, podczas gdy oczekiwano jego stabilizacji na dotychczasowym poziomie. Był to też najwyższy odczyt od 3,5 roku. Te zaskakująco dobre dane nie przełożyły się jednak na umocnienie euro. Wręcz przeciwnie. W momencie, gdy inwestorzy zobaczyli, że dane nie pomagają, zaczęli wyprzedawać EUR/USD.

Wcześniej równie pozytywnego przełożenia na notowania EUR/USD nie miały wyniki aukcji hiszpańskich bonów skarbowych. Aukcji, która przyniosła spadek rentowności 12-miesięcznych bonów do 0,961%, co jest najniższym poziomem od kwietnia 2010 roku.

Dolar zyskuje we wtorek również w relacji do złotego. Kurs USD/PLN rośnie z 3,08 zł wczoraj do 3,10 zł. Nie zmienia to jednak układu sił na wykresie. W dalszym ciągu ten ruch do góry należy kwalifikować jako kontynuację konsolidacji w przedziale 3,07-3,11 zł. Dopiero wybicie z tego przedziału będzie sygnałem do głębszych zmian.
Utrzymujące się pozytywne nastroje na rynkach globalnych i związany z tym wzrost apetytu na ryzyko sprawia, że złoty pomimo mocnej przeceny EUR/USD, co zwykle korelowało z jego wyprzedażą, pozostaje stabilny w relacji do euro. W południe za wspólną walutę trzeba było zapłacić 4,1785 zł.

Trwające negocjacje w Senacie poprawiły nastroje na rynkach. Jakkolwiek nie ma pewności, czy pod tym porozumieniem podpisze się Izba Reprezentantów, gdzie większością dysponują republikanie, to toczące się w Senacie rozmowy będą poprawiać rynkowy sentyment aż do momentu, gdy z USA nie pojawi się coś, co go popsuje.

Mocne skupienie się inwestorów na doniesieniach z USA sprawia, że dziś przez cały dzień rynki finansowe będą żyć tymi wydarzeniem. Rosnące prawdopodobieństwo zawarcia politycznego kompromisu przez amerykańskich polityków będzie dolara wzmacniać. Jeżeli jednak pojawią się jakieś znaki zapytania to zaraz zacznie on tracić na wartości.

W obecnej atmosferze, zaplanowana na godzinę 14:30 publikacja indeksu NY Empire State, będzie mieć jedynie jednostronny wpływ na decyzje inwestorów. Dobre dane wzmocnią dolara. Słabe natomiast nie muszą go osłabić.


Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas Admiral Markets Polska

Polecane