Szanse na większą produkcję kakao w przyszłym roku

Dorota Sierakowska Analityk surowcowy
opublikowano: 06-12-2022, 10:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kakao należy do najmniej popularnych wśród inwestorów surowców w przypadku polskiego rynku. Zmienność cen kakao jest bowiem spora, za co odpowiada duża koncentracja jego produkcji (ponad 80% kakao jest produkowane w krajach Afryki Zachodniej) oraz relatywnie niewielka płynność na jego rynku.

Fot. gate74/Pixabay

Pierwsza połowa listopada upłynęła pod znakiem zwyżek cen kakao, po czym nastąpiła nerwowa konsolidacja notowań. Natomiast na początku bieżącego tygodnia ceny kakao znajdują się pod presją podaży, głównie za sprawą zapowiedzi bardziej obfitych zbiorów.

Obecnie w Afryce Zachodniej trwa pora sucha, jednak pojawiły się niestandardowe, podwyższone opady deszczu na Wybrzeżu Kości Słoniowej – czyli w kraju będącym największym producentem kakao na świecie. Na terenach uprawy kakaowca w tym państwie wyższe opady oznaczają większe prawdopodobieństwo udanych zbiorów połówkowych, w miesiącach kwiecień-wrzesień. Natomiast obecne, głównie zbiory, trwające od października do marca, nie są już tak uzależnione od wielkości opadów deszczu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane