Szanujmy zasady i zdrowy rozsądek

Andrzej Malinowski
opublikowano: 07-09-2010, 00:00

Konstytucja RP stwierdza, iż "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym", zaś "Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa". Przypominam te zapisy, ponieważ Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel, prezes UOKiK, prowadzi kampanię medialną mającą przekonać opinię publiczną, że próba łączenia PGE i Energi nie ma szans, gdyż… pani prezes nie wyda zgody. Mówi to wynajęty przez obywateli urzędnik, mający działać w granicach prawa. Tak twarde "nie", zanim w ogóle zaczęło się postępowanie UOKiK, to przesada nawet jak na polskie standardy.

Elektrownie czy sieci przesyłowe to inwestycje bardzo kosztowne, w których zwrot kapitału trwa długie lata. Błędne decyzje mogą spowodować fatalne konsekwencje, jak stało się to w Kalifornii. Także w Wielkiej Brytanii doktrynalnie prywatyzujący rząd przekazał kontrolę nad swoim systemem energetycznym firmom francuskim, należącym w dużej części do tamtejszego rządu. Niestety, prezes UOKiK wydaje się nie dostrzegać sytuacji na powstającym właśnie europejskim rynku energii opartym na rozwiniętych połączeniach międzysystemowych. Istnieje już siedem takich regionalnych rynków, obejmujących zasięgiem więcej niż jeden kraj. Polska jest członkiem dwóch z nich. Jakie ma to znaczenie dla sprawy? UOKiK ma prawo blokowania przejęcia w sytuacji, gdy nowo powstały podmiot posiada ponad 40 proc. udziałów w danym rynku. Pani prezes po prostu musi dostrzec rynek regionalny, a na takim UOKiK nie zablokuje transakcji.

Od urzędników państwa polskiego oczekiwałbym większej wyobraźni. Każda decyzja o przejęciu kontroli nad którąkolwiek z czterech grup energetycznych (PGE, Tauron, Enea, Energa) wzmocni firmę, która tego dokona. Czy może to być firma francuska, niemiecka lub czeska? Może, ale nie ma żadnego powodu, dla którego z góry wykluczamy możliwość powstania silnej grupy o polskich korzeniach, budującej pozycję w perspektywie nie lokalnej, lecz regionalnej.

ANDRZEJ MALINOWSKI

prezydent Pracodawców RP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Malinowski

Polecane