Szczecin: 76,8 mln zł na kanalizację i rozbudowę oczyszczalni ścieków

PAP
opublikowano: 12-08-2016, 21:18

Ponad 76,8 mln zł unijnej dotacji otrzymają inwestycje związane z budową i modernizacją m.in. kanalizacji sanitarnej oraz wodociągowej w Szczecinie. Projekt wart jest w sumie 148 mln zł - poinformował w piątek Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK).

W ramach projektu "Czysta Odra w Szczecinie" wybudowane lub zmodernizowane zostanie łącznie 30 km sieci kanalizacji sanitarnej na osiedlach Wielgowo-Sławociesze, Płonia oraz Żelechowa. Zmodernizowana zostanie oczyszczalnie w Zdrojach oraz pompownia ścieków "Górny Brzeg" oraz "Białowieska".

"Oczyszczalnia ścieków +Zdroje+ jest w naszym zdaniem za mała, stąd konieczność budowy w tym miejscu trzeciego ciągu" - powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej zastępca dyrektora ds. Inwestycji i Rozwoju ZWiK Mariusz Patyk. "Inwestycja zapewni oczyszczanie ścieków, utrzymanie wymaganych parametrów jakości wody, a dodatkowo uzyskamy więcej osadu oraz biogazu, które będziemy wykorzystywali na potrzeby własnej produkcji energii elektrycznej" – wyjaśnił.

Patyk powiedział, że w planach jest budowa turbiny-generatora w komorze zasuw w Zakładzie Produkcji Wody "Pomorzany". "Największe ujęcie wody dla Szczecina jest przy jeziorze Miedwie. Obecnie ilość wody ograniczamy specjalną zasuwą. Chcemy wykorzystać potencjał wody do produkcji energii elektrycznej. Woda do zakładu napływa na przestrzeni blisko 30 km i z wysokości prawie 35 metrów" – dodał. Wyjaśnił, że energia będzie wykorzystywana na własne potrzeby, co jednocześnie ograniczy jej zakup.

To druga inwestycja szczecińskich zakładów związana z odnawialnymi źródłami energii, wcześniej zbudowano farmę fotowoltaiczna. "Około 15 proc. energii elektrycznej zużywamy z energii, którą sami produkujemy. Turbina będzie źródłem trochę mniejszym o mocy 130 kilowat. W oczyszczalni +Pomorzany+ systematycznie zużywamy około 400 kilowatów. Oszacowaliśmy, że przychód roczny wyniesie ok. 400 tysięcy zł" – powiedział Patyk. Będzie to druga taka turbina w Polsce, pierwszą założono w Miejskim Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji w Krakowie.

W ramach inwestycji zaplanowano również wdrożenie inteligentnych systemów zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi, a także zakup specjalistycznych samochodów z wyposażeniem do czyszczenia i naprawiania sieci.

Projekt obejmuje w sumie realizację 16 kontraktów, pierwsze przetargi maja zostać ogłoszone we wrześniu br. Jak zaznaczył prezes zarządu Zakładu Wodociagów i Kanalizacji Waldemar Gill, do tej pory została stworzona cała dokumentacja techniczna, a także uzyskano pozwolenia na budowę wszystkich inwestycji. Zadanie będzie wykonywane do 2021 r.

Umowę ws. dofinansowania projektu "Czysta Odra w Szczecinie" podpisano w środę w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie (NFOŚiGW). Pieniądze na dotacje pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko(POIiŚ).

Szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji na początku sierpnia br. złożył wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o dofinansowanie drugiego etapu projektu "Czysta Odra w Szczecinie". Jego wartość oszacowano na 70,7 mln zł a wnioskowaną wysokość dofinansowania na 36,6 mln zł. Projekt obejmuje 12 kontraktów obejmujących roboty budowlane, dostawy i usługi.

"Czysta Odra w Szczecinie" to drugi projekt współfinansowany przez środki unijne dotyczący gospodarki widno-sciekowej w mieście. W latach 2004-2010 realizowano jeden z największych w Europie projektów w tym zakresie "Poprawa jakości wody w Szczecinie". Jego całkowity koszt wyniósł ok. 282 mln euro. Największym zadaniem była budowa oczyszczalni ścieków "Pomorzany", która została oddana do użytku w 2010 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane