Szczecin niepokoi się o lokalizację gazoportu - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 05-01-2006, 07:43

W Szczecinie narasta niepokój, że nie merytoryczne decyzje a naciski zadecydują o lokalizacji gazoportu. W Gdańsku, który rywalizuje o ten terminal ze Świnoujściem, nasilił się w ostatnich dniach lobbing tamtejszych parlamentarzystów na rzecz budowy instalacji w Porcie Północnym - informuje "Kurier Szczeciński".

W Szczecinie narasta niepokój, że nie merytoryczne decyzje a naciski zadecydują o lokalizacji gazoportu. W Gdańsku, który rywalizuje o ten terminal ze Świnoujściem, nasilił się w ostatnich dniach lobbing tamtejszych parlamentarzystów na rzecz budowy instalacji w Porcie Północnym - informuje "Kurier Szczeciński".

Przedwczoraj premier Marcinkiewicz poinformowaŁ, Że rzĄd podjął decyzję o budowie terminalu LNG. Gdzie - zostanie dopiero ustalone.

- Apelujemy do lokalnych polityków i organizacji gospodarczych, aby wspierali nas w staraniach o lokalizację morskiej bazy przeładunkowej skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu - mówi Dariusz Rutkowski, prezes Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Wspiera go głos Andrzeja Montwiłła, poprzedniego prezesa portów, który kilka lat temu uczestniczył w konsorcjum, zamierzającym wybudować taką bazę w Policach. Montwiłł opowiadał się za Świnoujściem: - Budowa terminalu w Świnoujściu leży w żywotnym interesie Pomorza Zachodniego, więc powinna mieć poparcie wszystkich, od posłów po urzędników. To bowiem potężna inwestycja przyciągająca kapitał i tworząca miejsca pracy - uważa. Wzrosłaby także pozycja Szczecina i Świnoujścia na mapie Polski, jako rejonu z którego wysyłany jest gaz do Polski, a także być może i do Niemiec.

Za lokalizacją bazy w Policach opowiedział się wczoraj nieoczekiwanie europoseł LPR, Sylwester Chruszcz. Jednak zdaniem ekspertów miejsce to nie ma szans ze względu na bezpieczństwo żeglugi.

Tymczasem prezes Rutkowski informuje, że zarząd portów jest w ciągłym kontakcie i na bieżąco współpracuje przy projektowaniu inwestycji z firmą wskazaną przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane