Szczecin zaprasza partnera do stadionu

Anna Pronińska
opublikowano: 10-03-2010, 00:00

Miastu marzy się nowy obiekt za 260-500 mln zł. Szczecin szuka partnerów biznesowych. Pierwsi chętni już są.

Miastu marzy się nowy obiekt za 260-500 mln zł. Szczecin szuka partnerów biznesowych. Pierwsi chętni już są.

Pod koniec marca na zaproszenie władz Szczecina do miasta przyjedzie kilkudziesięciu inwestorów. Wśród nich mogą się znaleźć potencjalni partnerzy do planowanej przez ratusz dużej inwestycji — budowie stadionu miejskiego.

— To będzie nie tylko stadion piłkarski, ale obiekt przystosowany do dużych imprez koncertowych, konferencyjnych i widowiskowych. Wartość inwestycji szacujemy na 260-500 mln zł — mówi Tomasz Banach, dyrektor wydziału rozwoju miasta Urzędu Miejskiego Szczecin.

Szczegółowe analizy, rozwiązania biznesowe i finansowe projektu mają być zaprezentowane właśnie podczas marcowego forum.

— Jest bardzo duże zainteresowanie. Dotąd zebraliśmy kilkadziesiąt zgłoszeń od podmiotów chętnych do wzięcia udziału w forum. Spodziewamy się przybycia głównie inwestorów zagranicznych. Liczymy, że przedstawią swoje oczekiwania wobec tej inwestycji i na tej podstawie przesądzimy, czy stadion powstanie w formule koncesji budowlanej czy w typowym partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP) — dodaje Tomasz Banach.

Wkładem własnym ratusza w przedsięwzięcie będzie grunt pod inwestycję. Według jednego z możliwych wstępnych rozwiązań, partner prywatny zaprojektuje, zbuduje, sfinansuje i będzie utrzymywał stadion. Miasto zaś będzie płacić partnerowi wynagrodzenie w formie opłaty za dostępność części sportowej i strefy VIP obiektu stadionowego oraz określonej części powierzchni biurowej (na potrzeby administracyjne klubu Pogoń Szczecin i miasta).

Obecnie pod uwagę brane są dwie lokalizacje stadionu. Jedna to teren, gdzie obecnie znajduje się stadion Pogoni Szczecin (w grę wchodziłaby przebudowa obiektu). Pewniakiem wydaje się jednak teren w sąsiedztwie Lotniska Dąbie (budowa nowego obiektu). Do otwarcia stadionu mogłoby dojść najwcześniej za cztery lata. Przetarg na wybór partnera ma być ogłoszony jeszcze w maju lub czerwcu.

Władze miasta chcą sięgnąć po PPP również przy planowanej budowie w centrum miasta trzech parkingów podziemnych na około tysiąc miejsc.

— W dwóch przypadkach parkingi powstaną pod boiskami przyszkolnymi, a w jednym — pod starówką. Chodzi nam głównie o uwolnieni powierzchni Starego Miasta. Dziś nie możemy mówić o kosztach planowanych inwestycji, bo dopiero powstaje studium wykonalności — ujawnia dyrektor.

Anna Pronińska

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Pronińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu