Szczepionka J&J uznana za skuteczną przez FDA

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 24-02-2021, 18:50

Szczepionka przeciwko koronawirusowi stworzona przez koncern Johnson&Johnson jest bezpieczna i skuteczna - stwierdzili przedstawiciele amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA), co stanowi kluczowy krok na drodze do wprowadzenia medykamentu do obrotu.

Johnson&Johnson
Johnson&Johnson
Raysonho@Open Grid Scheduler/Grid Engine/Wikimedia Commons/Domena publiczna

Badania wykazały, że szczepionka była skuteczna w 72 proc. Testy kliniczne objęły 43 tys. osób w Stanach Zjednoczonych.

FDA stwierdziła, że nie było zgonów na COVID-19 w grupie zaszczepionej ani żadnych innych obaw związanych z bezpieczeństwem, które wykluczałyby zezwolenie na użycie w nagłych wypadkach. Według raportu agencji, brakowało danych pozwalających ustalić, czy szczepionka Johnson&Johnson zapobiega bezobjawowym przypadkom choroby.

Podczas zaplanowanego na piątek spotkania doradcy zewnętrzni wydadzą niewiążące zalecenia dotyczące dopuszczenia medykamentu do obrotu. Jeśli szczepionka zostanie szybko autoryzowana, firma początkowo będzie w stanie dostarczyć 4 miliony dawek. W międzyczasie J&J prawdopodobnie wyprodukuje wystarczającą liczbę zastrzyków, aby zaszczepić ponad 20 mln Amerykanów do końca marca.

W przeciwieństwie do szczepionek Moderny i Pfizera, które wymagają podania dwóch dawek w odstępie czasowym i muszą być zamrożone, pojedynczy zastrzyk J&J można przechowywać w lodówce nawet przez trzy miesiące.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane