Szczęśniak: porozumienie gazowe jest niekorzystne dla Ukrainy

PAP
opublikowano: 18-01-2009, 15:25

Porozumienie Rosji z Ukrainą w sprawie cen dostaw gazu jest bardzo niekorzystne dla Ukrainy - uważa ekspert rynku paliw i  gazu Andrzej Szczęśniak.

"Wynegocjowane w niedzielę warunki przesyłu i zakupu gazu w stosunku do wyjściowych pozycji są bardzo niekorzystne dla Ukrainy" - powiedział w niedzielę PAP Szczęśniak.

"Jest pytanie, czy po stronie ukraińskiej rozegra się ponownie walka polityczna. Co jest elementem politycznego porozumienia między Putinem a Tymoszenko? Porozumienie jest zbyt niekorzystne dla Ukrainy, by nie towarzyszyła mu jakaś umowa polityczna, korzystna dla premier Ukrainy" - podkreślił.

Jego zdaniem, nie można mówić o zakończeniu kryzysu gazowego. Przypomniał, że poprzednio Ukraina dwukrotnie zawierała porozumienia w tej sprawie i nie zrealizowała ich.

Premierzy Rosji Władimir Putin i Ukrainy Julia Tymoszenko porozumieli się w niedzielę w sprawie cen dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę, a także jego tranzytu, w latach 2009 i 2010.

Zapowiedziano również, iż dostawy gazu do odbiorców w Europie będą wznowione "wkrótce".

Putin poinformował, że od 1 stycznia 2010 roku Rosja i Ukraina przejdą na ustalanie ceny za gaz według ceny europejskiej. W 2009 roku Ukraina otrzyma 20-procentową zniżkę, pod warunkiem zachowania stawki za tranzyt na poziomie z 2008 roku. Nie podano jednak żadnych konkretnych cyfr.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Szczęśniak: porozumienie gazowe jest niekorzystne dla Ukrainy