Szczuka: Nadal domagamy się uwzględnienia OFE przy liczeniu deficytu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 17-02-2005, 13:06

Polska będzie się nadal domagała, by uwzględnić reformy systemu emerytalnego i zaliczyć Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) do sektora finansów publicznych przy obliczaniu jego deficytu - poinformował w czwartek w Brukseli wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

Polska będzie się nadal domagała, by uwzględnić reformy systemu emerytalnego i zaliczyć Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) do sektora finansów publicznych przy obliczaniu jego deficytu - poinformował w czwartek w Brukseli wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

Szczuka uczestniczy w posiedzeniu Rady Ministrów finansów krajów Unii Europejskiej. "Propozycje (dotyczące obliczania deficytu), które są w tej chwili rozważane, nie wystarczają do spełnienia naszych postulatów" - powiedział dziennikarzom przed spotkaniem.

Polska zabiega o zmianę przez UE wykładni w taki sposób, aby uznać wypłaty budżetowe do OFE jako transfer wewnątrz sektora finansów publicznych, co nie powodowałoby zwiększenia deficytu budżetowego.

Dzięki temu Polska mogłaby szybciej spełnić podstawowe kryterium przystąpienia do strefy euro (deficyt finansów publicznych poniżej 3 proc. produktu krajowego brutto). Zgodnie z planem rządowym ma się tak stać do końca 2007 roku, co umożliwiłoby Polsce przystąpienie do strefy euro w 2009 roku.

Unijny komisarz ds. gospodarczych i monetarnych Joaquin Almunia podkreślał w środę, że zarówno Komisja Europejska jak i przewodniczący Unii w tym półroczu Luksemburg są zdecydowanie przeciwne propozycjom, aby "zasada 3-procentowego deficytu" przestała obejmować pewne kategorie wydatków.

Według źródeł unijnych, na spotkaniu ministrów finansów zostanie zaproponowany kompromis, który może polegać na łagodniejszym traktowaniu krajów, które znalazły się w "szczególnych okolicznościach" lub poniosły "wyjątkowe wydatki". Nie wiadomo, czy do takich okoliczności zaliczono by reformy strukturalne, w tym reformy emerytalne (np. w Polsce).

Jak powiedział w czwartek Szczuka, za wyjątkowym traktowaniem reform systemu emerytalnego opowiadają się Węgry, Słowacja i Wielka Brytania.

Wiceminister zapewnił jednak również, że polskie Ministerstwo Finansów przygotowuje alternatywne "działania oszczędnościowe", gdyby postulaty Polski nie zostały uznane.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane