Szczuka: Spłata zadłużenia w Klubie Paryskim pod koniec marca

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-02-2005, 16:47

Ministerstwo Finansów chce w gotówce spłacić dług wobec Klubu Paryskiego i zamierza zrobić to pod koniec marca, mimo konieczności podjęcia rozmów z każdym z członków Klubu z osobna - poinformował w środę PAP wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

Ministerstwo Finansów chce w gotówce spłacić dług wobec Klubu Paryskiego i zamierza zrobić to pod koniec marca, mimo konieczności podjęcia rozmów z każdym z członków Klubu z osobna - poinformował w środę PAP wiceminister finansów Wiesław Szczuka.

Ministerstwo Finansów we wtorek otrzymało formalne stanowisko z sekretariatu Klubu Paryskiego w sprawie polskiej oferty przedterminowej spłaty długu o wartości 12,3 mld euro. List jest podstawą do rozpoczęcia rozmów z każdym z wierzycieli, co ma nastąpić w najbliższych dniach.

"W najbliższym czasie roześlemy do wszystkich wierzycieli listy z zapytaniem w tej sprawie" - powiedział w środę PAP Szczuka.

Jak wcześniej mówił, rozmowy z poszczególnymi członkami Klubu Paryskiego powinny zakończyć się w ciągu dwóch tygodni.

Mimo konieczności przeprowadzenia tych konsultacji resort podtrzymuje swoją propozycję przeprowadzenia całej operacji 31 marca.

"Mam nadzieję, że nie ma zagrożenia (dla spłaty 31 marca). Nie jesteśmy zobligowani żadnym terminem, taka jest nasza propozycja. W związku z tym musimy się starać ją spełnić" - powiedział Szczuka.

MF chce spłacić dług w Klubie Paryskim przede wszystkim gotówką. "Spłata będzie głównie w gotówce, choć nie jest całkowicie wykluczona inna opcja, która byłaby równoważna. Naszą intencją jest jednak dokonanie spłaty w gotówce" - powiedział wiceminister.

Szczuka dodał, że z pewnością resort przeprowadzi dodatkowe emisje zagraniczne w celu sfinansowania całej operacji. MF pozyskało już środki z emisji euroobligacji (3 mld euro) i z linii kredytowych otwartych w bankach komercyjnych.

Wiceminister powiedział, że nowe emisje będą po to, aby refinansować finansowanie pomostowe. "Z całą pewnością będziemy musieli dokonać kolejnych emisji za granicą. Nie mamy jednak jeszcze ustalonej żadnej transakcji, więc nie mamy czego ogłaszać" - powiedział wiceminister.

"Skala będzie dopiero do określenia. Najpierw musimy określić jaka jest skala zanim zaczniemy ustalać plan (emisji)" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane