Szczurek: aby obniżyć deficyt , nie trzeba podwyższać podatków

PAP
11-04-2014, 17:59

W 2014 r. wzrost gospodarczy przekroczy 3 proc. - powiedział w piątek w Waszyngtonie minister finansów Mateusz Szczurek. Zapewnił, że aby wypełnić zalecenia Brukseli i obniżyć deficyt sektora finansów publicznych, nie będą potrzebne podwyżki podatków.

Mateusz Szczurek (fot. Puls Biznesu, WM)
Zobacz więcej

Mateusz Szczurek (fot. Puls Biznesu, WM)

"Nasze prognozy będą publikowane pod koniec kwietnia wraz z Aktualizacją Programu Konwergencji. Będą się one zawierały między tym, co prognozuje MFW (3,1 proc. w 2014 r. - PAP), a szacunkami Narodowego Banku Polskiego (3,6 proc. - PAP), które są jeszcze bardziej optymistyczne" - powiedział minister. Dodał, że będzie to powyżej 3 proc. W tegorocznym budżecie zapisano wzrost PKB o 2,5 proc.

Minister zapowiedział, że w perspektywie 2014 r. i 2015 r. nie oczekuje większych zmian w stawkach podatków. "Spodziewałby się również mniejszych w skali - jeśli w ogóle - podwyżek stawek akcyzy w 2015 r." - dodał. Zaznaczył, że na razie jest za wcześnie, by mówić o tym w szczegółach.

Szczurek podkreślił, że by spełnić oczekiwania Komisji Europejskiej i obniżyć deficyt sektora finansów publicznych na pewno nie będą

potrzebne podwyżki podatków.

Pytany o spowolnienie polskiego eksportu minister powiedział, że sytuacja związana z Ukrainą uderza w niektóre sektory i niektóre polskie firmy, ale w skali całej gospodarki jej wpływ "nie jest bardzo znaczący". "Nie oczekuję, by problemy handlowe były w stanie powstrzymać proces umacniania polskiej gospodarki" - zaznaczył.

W listopadzie ubiegłego roku w swoich rekomendacjach Komisja uznała, że Polska powinna w 2014 r. obniżyć deficyt sektora finansów publicznych do 3,9 proc. PKB, a w 2015 r. do 2,8 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Podatki / Szczurek: aby obniżyć deficyt , nie trzeba podwyższać podatków