Szczurek: w okresie, kiedy byłem w rządzie, luka VAT spadała

  • PAP
opublikowano: 16-05-2019, 16:45

W okresie kiedy byłem w rządzie, luka w podatku VAT spadała - powiedział komisji śledczej ds. VAT Mateusz Szczurek. Były minister finansów dodał, że ze spadkiem luki VAT mieliśmy do czynienia - według różnych szacunków - od 2011 r.

Genowefa Tokarska (PSL-UED) pytała Szczurka m.in. o szacunki dotyczące wielkości luki w ściągalności podatku od towarów i usług (VAT).

Szczurek przywołał opracowanie Międzynarodowego Funduszu Walutowego z 2019 r., które zawiera zestawienie sposobów szacowania luki VAT. "Według wszystkich tych zestawień (...) mamy do czynienia ze spadkiem od mniej więcej 2011 roku; więc w okresie, kiedy byłem w rządzie, luka VAT spadała" - oświadczył były minister finansów.

Tokarska dopytywała, która metoda szacowania luki jest według Szczurka optymalna. "Wielu świadków wypowiadało się na ten temat. Przypomnę przesłuchanie Ludwika Koteckiego (były wiceminister finansów, b. główny ekonomista MF - PAP), który dosyć dużo na ten temat rozmawiał i wspominał o szacowaniu +od góry+, korzystając z szerszych makroekonomicznych wskaźników" - tłumaczył świadek.

Według Szczurka większość dostępnych miar jest właśnie tego rodzaju, opierają się one na podobnych danych i dają podobne wyniki, "chociaż z pewnymi wyjątkami w danej chwili".

Szczurek przekonywał, że nie ma wyliczeń luki VAT dla okresu przed 2010 r., bowiem te, które są korzystają ze starej metodyki. "W gruncie rzeczy nie wiemy, czy teza lansowana w komisji, że nastąpił wzrost jest prawdziwa, czy fałszywa" - zaznaczył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane