Szczygło: w piątek pomoc finansowa dla rodzin ofiar w "Halembie"

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 23-11-2006, 16:54

W piątek do rodzin ofiar tragedii w kopalni "Halemba" powinna trafić pomoc finansowa pochodząca ze środków Kancelarii Prezydenta - powiedział w czwartek szef Kancelarii Aleksander Szczygło.

W piątek do rodzin ofiar tragedii w kopalni "Halemba" powinna trafić pomoc finansowa pochodząca ze środków Kancelarii Prezydenta - powiedział w czwartek szef Kancelarii Aleksander Szczygło.

L.Kaczyński zapowiedział w środę udzielenie pomocy finansowej rodzinom ofiar katastrofy. "Ja ze swojego funduszu dyspozycyjnego przeznaczę 10-12 tysięcy na rodzinę" - mówił prezydent. Dodał, że będzie to pomoc zróżnicowana.

Obecnie trwa ustalanie kont poszkodowanych rodzin, gdyż pomoc trafi bezpośrednio do nich. Szczygło powiedział, że wystąpił do wicepremier minister finansów Zyty Gilowskiej o nienaliczanie podatku dochodowego od przekazanych pieniędzy.

Szef Kancelarii przypomniał także, że w najbliższych dniach wpłynie do Najwyższej Izby Kontroli wniosek o zbadanie wszystkich okoliczności wypadku.

"Jest tak, że oprócz aspektów technicznych, w grę wchodzą także inne sprawy związane z przestrzeganiem przepisów prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy" - tłumaczył Szczygło.

Jak dodał, kontrola ma wskazywać, dlaczego doszło do tego wypadku. "Gdzie leżą powody takiego zdarzenia, oprócz przyczyn mających charakter techniczny, złożyły się także inne" - podkreślił.

Jak zaznaczył, kontrole NIK mają to do siebie, że szerzej dokonują oceny zdarzenia i wyciągają wnioski, postulaty na przyszłość. "Co należy zmienić, zarówno w przepisach prawa, ale też i w funkcjonowaniu poszczególnych zakładów pracy, organów administracji publicznej, żeby do takich zdarzeń nie dochodziło" - powiedział Szczygło.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Szczygło: w piątek pomoc finansowa dla rodzin ofiar w "Halembie"