Szczyt klimatyczny COP24 – od Paryża do Katowic

Materiał partnera
opublikowano: 20-12-2017, 09:12
aktualizacja: 20-12-2017, 09:14

W grudniu 2018 r. Polska, już po raz trzeci, będzie gospodarzem najważniejszego, globalnego szczytu dotyczącego polityki klimatycznej – COP24. Dla naszego kraju to ogromne wyróżnienie i promocja na arenie międzynarodowej. Szczyt klimatyczny zostanie zorganizowany w Polsce z inicjatywy prof. Jana Szyszko, ministra środowiska.

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu, którego Prezydentem będzie minister Jan Szyszko, weźmie udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.

W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.Dlaczego COP24 jest tak ważny dla Polski?
W interesie Polski jest to, aby przeciwdziałać zmianom klimatu, widocznym choćby pod postacią ulewnych opadów deszczu czy huraganowych wiatrów. Skutki tych zjawisk mogą powodować m.in. ogromne straty gospodarcze. Jednak aby skutecznie chronić klimat, działania w tym obszarze muszą być podejmowane przez wszystkie państwa. To gwarantuje właśnie Porozumienie paryskie, które obejmuje także najważniejsze gospodarki, m.in. Chiny i Indie. Porozumienie paryskie jest niezwykle ważne dla polskiej gospodarki także z innego powodu. Gwarantuje ono wszystkim państwom – stronom umowy dowolność w wyborze metod ochrony klimatu. Tym samym Polska nie będzie musiała rezygnować z węgla, co mogłoby doprowadzić do gwałtownych wzrostów cen energii dla gospodarstw domowych.

Polski pomysł na walkę z ociepleniem klimatu
Polską propozycją w związku z realizacją Porozumienia paryskiego jest zmniejszanie koncentracji CO2 poprzez pochłanianie dwutlenku węgla przez lasy i glebę. W ramach tego działania będzie realizowany m.in. projekt Leśnych Gospodarstw Węglowych. Zakłada on, że poprzez sadzenie konkretnych gatunków drzew, bądź dosadzanie nowych w istniejących już lasach, będzie można wychwycić większą ilość dwutlenku węgla. Polska propozycja równoważenia emisji CO2 poprzez ich pochłanianie przez lasy została wpisania do Porozumienia paryskiego dzięki zaangażowaniu polskiej delegacji pod przewodnictwem prof. Jana Szyszko.

Polska liderem polityki klimatycznej
Polska od wielu lat angażuje się w działania na rzecz ochrony klimatu. Jesteśmy jednym ze światowych liderów działań w tym obszarze. Świadczy o tym m.in. realizacja naszych zobowiązań wynikających z Protokołu z Kioto. Zredukowaliśmy emisję CO2 o 32 proc. względem wymaganych 6 proc. przy jednoczesnym wzroście gospodarczym. Wnieśliśmy także duży wkład w wypracowanie i wdrażanie Porozumienia paryskiego. W imieniu polskiego rządu treść nowej umowy klimatycznej – która została przyjęta w grudniu 2015 r. podczas COP21 w Paryżu – negocjowała delegacja pod przewodnictwem prof. Jana Szyszko, ministra środowiska. Jej zaangażowanie zostało docenione przez francuski rząd. Przewodniczący COP21, minister spraw zagranicznych i rozwoju międzynarodowego Francji Laurent Fabius przekazał prof. Janowi Szyszko podziękowania. Podkreślił w nich, że konsultacje, jakie minister prowadził podczas COP21, pozwoliły wypracować ostateczny kompromis.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu