Szef Bundesbanku przeciwny opóźnianiu podwyżek stóp EBC

Bloomberg, MD
opublikowano: 21-03-2022, 17:53

Joachim Nagel, szef banku centralnego Niemiec i członek Rady Prezesów EBC uważa, że bank centralny eurolandu może rozpocząć podwyżki stóp jeszcze w tym roku, informuje Bloomberg.

Nagel przekonuje, że kiedy realizowany przez Europejski Bank Centralny (EBC) program zakupów obligacji zakończy się w trzecim kwartale otworzy to możliwość podwyższania stóp procentowych, o ile będzie to potrzebne.

- Nie możemy opóźniać wyjścia z bardzo luźnej polityki monetarnej – podkreślił.

Joachim Nagel, fot. Martin Leissl/Bloomberg
Joachim Nagel, fot. Martin Leissl/Bloomberg

Bloomberg przypomina, że spekulacje o możliwości szybszego rozpoczęcia podwyżek stóp EBC nasiliły się po tym jak niedawno niespodziewanie bank centralny eurolandu zdecydował o przyspieszeniu tempa redukcji zakupów obligacji. Odebrano to jako sygnał rosnących obaw o dalszą zwyżkę inflacji w związku z drożejącymi surowcami z powodu wojny na Ukrainie.

Nagel, który jako prezes Bundesbanku tradycyjnie należy do „jastrzębi” wśród członków władz EBC, dostrzega duże ryzyko wzrostu dynamiki cen.

- Jak dotąd, wielu obawiało się, że jeśli zacieśnianie nastąpi zbyt wcześnie, polityka monetarna może zahamować ożywienie gospodarcze. Moim zdaniem, ryzyko zbyt późnego działania jest obecnie większe – oświadczył.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane