Szef CBA ma we wtorek stawić się w prokuraturze w Rzeszowie

PAP
opublikowano: 05-10-2009, 19:37

Szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego we  wtorek przed południem ma stawić się w rzeszowskiej prokuraturze w związku z  postanowieniem tamtejszych śledczych o postawieniu mu zarzutów w śledztwie w  sprawie przekroczenia uprawnień podczas akcji CBA w Ministerstwie Rolnictwa.

Jeszcze w piątek CBA zapowiadało, że Kamiński stawi się na wezwanie prokuratorów. "Nie ma mowy o żadnym uchylaniu się" - mówił PAP rzecznik Biura Temistokles Brodowski.

Treść zarzutów objęta jest tajemnicą, wiadomo tylko, że są to zarzuty urzędnicze, dotyczące nadużycia władzy. W czwartek premier Donald Tusk mówił, iż jego zaufanie do Kamińskiego jest mniejsze niż kiedykolwiek, ale - jak zadeklarował - nie będzie "szukał pretekstu" do tego, aby Kamiński przestał kierować Biurem. "Jeśli zarzuty będą poważne, wtedy podejmę decyzję" - dodał Tusk. W sobotę CBA zapewniło, że Kamiński nie planuje podać się do dymisji.

Jak wyjaśnił w poniedziałek w rozmowie z PAP szef sejmowej Komisji do Spraw Służb Specjalnych Stanisław Rakoczy (PSL), w przypadku ewentualnej decyzji premiera o odwołaniu szefa CBA Mariusza Kamińskiego, wniosek szefa rządu w tej sprawie musi przejść analogiczną drogę jak podczas powoływania szefów służb. Opinie w tej sprawie wyrazić powinni prezydent, Kolegium ds. Służb Specjalnych oraz speckomisja, nie są one jednak wiążące dla premiera.

Według ustawy o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, "szefa CBA powołuje na czteroletnią kadencję i odwołuje Prezes Rady Ministrów, po zasięgnięciu opinii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Kolegium do Spraw Służb Specjalnych oraz sejmowej komisji właściwej do spraw służb specjalnych". Szef Biura może zostać odwołany, gdy nie spełnia jednego z warunków określonych w ustawie. Według przepisów m.in. musi to być osoba wykazująca "nieskazitelną postawę moralną, obywatelską i patriotyczną", nieskazana za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego i spełniająca wymagania określone w przepisach o ochronie informacji niejawnych.

W ocenie Rakoczego, posłowie speckomisji, niezależnie od decyzji szefa rządu, powinni zająć się sprawą działań CBA w związku z tzw. aferą hazardową.

Rakoczy powiedział PAP, iż komisja powinna uzyskać informacje dotyczące działań CBA, a także omówić kwestię "przecieku" do mediów fragmentów utajnionych materiałów ze sprawy. "Sprawa ewentualnego uzupełnienia porządku obrad komisji zostanie omówiona na jej prezydium jak tylko wrócę z zagranicy" - powiedział szef speckomisji.

Także w ocenie Sławomira Rybickiego (PO), "ostatnie działania szefa CBA muszą podlegać ocenie speckomisji". Jak dodał, postawienie przez prokuraturę zarzutów szefowi Biura powinno być jednoznaczne z jego dymisją.

Z kolei według innego z członków speckomisji i poprzedniego jej szefa - Jarosława Zielińskiego (PiS), komisja powinna zająć się kwestią ewentualnych nacisków na prokuratorów prowadzących śledztwo w Rzeszowie. Według ujawnionego w piątek pisma Kamińskiego do ministra sprawiedliwości Andrzeja Czumy z 17 września, które przedstawiono na stronie internetowej kancelarii premiera, prowadzący rzeszowskie śledztwo prok. Bogusław Olewiński "sygnalizował podczas rozmów po przesłuchaniach funkcjonariuszom CBA, że uniemożliwiono mu umorzenie sprawy". Olewiński oświadczył zaś w piątek, że nie uniemożliwiano mu umorzenia śledztwa, a także nie zmuszano go do "ukierunkowania postępowania" przeciwko szefowi CBA.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

"Odnośnie wyjaśnienia sprawy tzw. afery hazardowej trzeba wykorzystać wszelkie możliwości jakie dają przepisy, oczywiście główna rola musi przypaść komisji śledczej, której powołanie postulujemy, ale speckomisja też powinna zająć się sprawą w zakresie kompetencji jakie jej przysługują" - zaznaczył Zieliński.

W poniedziałek rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak zapowiedział, że na najbliższym posiedzeniu speckomisji posłowie PiS złożą wniosek w sprawie zbadania relacji, jakie łączyły wicepremiera Grzegorza Schetynę oraz ministra sportu Mirosława Drzewieckiego z biznesmenami, którzy zabiegali o korzystne dla nich zmiany w projekcie noweli ustawy o grach.

Zieliński dodał, iż samo postawienie szefowi CBA zarzutów, w sensie prawnym, nie jest przesądzające i nie powinno wpłynąć na ograniczenie jego uprawnień na przykład w zakresie jego dostępu do informacji niejawnych. "Choć być może chodzi o to, aby pojawiły się po postawieniu zarzutów jakieś prawne opinie interpretujące przepisy w sposób rozszerzający i ograniczające faktyczne uprawnienia szefa CBA" - dodał. Według ustawy, dostępu do informacji niejawnych pozbawia prawomocne skazanie za przestępstwo umyślne.

Poseł zaznaczył też, iż ostateczna decyzja na temat zakresu kwestii, którymi powinna zająć się speckomisja w tej sprawie, zapadnie już po przedstawieniu zapowiadanej informacji rządu na temat prac nad nowelą ustawy o grach oraz zależeć będzie od tego jakie materiały zostaną odtajnione, a jakie pozostaną niejawne.

W śledztwie prowadzonym przez rzeszowską prokuraturę badany jest m.in. wątek podrobienia dokumentów na szkodę urzędu gminy w Mrągowie i warmińsko- mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Chodzi o dokumenty dotyczące odrolnienia działki w Muntowie nad jeziorem Juksty. Były one wykorzystane w operacji CBA w sprawie podejrzenia korupcji w resorcie rolnictwa. W efekcie operacji CBA aresztowano, na początku lipca 2007 roku, dwie osoby - Piotra R. i Andrzeja K., którzy mieli powoływać się na wpływy w ministerstwie rolnictwa, pozwalające załatwić im - za łapówkę - odrolnienie działki koło Mrągowa. Szef Samoobrony Andrzej Lepper został 9 lipca 2007 r. odwołany ze stanowiska wicepremiera i ministra rolnictwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane