Szef Fed bagatelizuje obawy recesji

opublikowano: 11-03-2019, 07:14

- Nie ma powodu, aby gospodarka nadal nie rosła – powiedział szef Fed Jerome Powell w wyemitowanym w niedzielę programie “60 Minutes”.

Szef amerykańskiego banku centralnego przyznał, że „widać trochę spowolnienia w gospodarce USA w tym roku”, ale jak podkreślił, skala spowolnienia jest „zdrowa”.

Jerome Powell, szef Fed
Zobacz więcej

Jerome Powell, szef Fed fot. Bloomberg

Ostatnie dane makro o sprzedaży detalicznej w grudniu i liczbie miejsc pracy stworzonych w gospodarce wywołały obawy, że spowolnienie gospodarcze w USA może być większe niż oczekiwał Fed. W wypowiedzi dla “60 Minutes” Powell nie odniósł się do danych z rynku pracy, ale zwracał uwagę na wzrost wydatków w styczniu.

Szef Fed podkreślił, że niedawna decyzja banku centralnego o przerwie i „cierpliwości” w kwestii dalszych podwyżek stóp procentowych nie wynikała z nacisku prezydenta Donalda Trumpa.

Powell powiedział także, że amerykański system bankowy jest dużo odporniejszy niż przed kryzysem finansowym, a Fed zrobił istotny postęp w sprawie uodpornienia go na upadłość dużych instytucji finansowych. 

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA