Szef Fed: redukcja zakupów obligacji nie powoduje zawirowań na rynkach

opublikowano: 01-12-2021, 18:08

Podczas środowego przesłuchania w Kongresie szef Fed Jerome Powell ponownie opowiedział się za przyspieszeniem redukowania zakupów obligacji przez bank centralny, donosi Reuters.

Na początku listopada Fed ogłosił rozpoczęcie redukcji zakupów obligacji o 15 mld USD miesięcznie. Wcześniej bank centralny wydawał na nie 120 mld USD miesięcznie w ramach ilościowego luzowania polityki monetarnej.

- Uważam, że redukcja zakupów obligacji nie musi być zakłócającym wydarzeniem na rynkach. Jak dotąd nie jest. Zasygnalizowaliśmy to wcześniej – powiedział Powell.

Jerome Powell, szef Fed, fot. Bloomberg
Jerome Powell, szef Fed, fot. Bloomberg

Szef Fed podkreślił, że stan gospodarki USA, potwierdzony przez dane makro, przemawia za redukowaniem zakupów obligacji.

- I tak jak wspominałem wczoraj, jestem przekonany, że właściwe jest abyśmy rozważyli na następnym posiedzeniu przyspieszenie redukowania zakupów, aby zakończyć je kilka miesięcy wcześniej – podkreślił Powell.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane