Szef Fed w Atlancie: już niedaleko do neutralnego poziomu stóp

opublikowano: 16-11-2018, 06:57

Raphael Bostic, szef Fed w Atlancie uważa, że bank centralny USA powinien rozważyć jak daleko i ja szybko podwyższać stopy.

Bostic uważa, że Fed jest już niedaleko osiągnięcia neutralnej stopy krótkoterminowej, czyli takiej, która ani nie jest stymulacyjna, ani restrykcyjna dla wzrostu. Niedawno odmienną opinię przedstawił szef Fed. Jerome Powell w październiku przekonywał, że Fed jest wciąż daleko od osiągnięcia neutralnej stopy. Efektem tej wypowiedzi był wzrost zmienności na rynkach, trwający aż do listopada.

- Nie uważam, że jesteśmy daleko od neutralnej polityki – powiedział Bostic. – Może jeszcze tam nie jesteśmy, ale jestem skłonny sądzić, że właściwe byłoby ostrożne podejście – dodał.

Fed podwyższył stopy już trzy razy w 2018 roku i prawdopodobnie zrobi to jeszcze raz w grudniu. Jest rozbieżność w oczekiwaniach dotyczących wzrostu stóp w 2019 i kolejnym roku. Członkowie Fed sygnalizują trzy podwyżki w przyszłym roku i dwie w 2020 r. Rynek uwzględnia w cenach tylko dwie podwyżki w przyszłym roku, a następnie pauzę w dalszym wzroście stóp.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu