Szef Fed w Atlancie za kolejną podwyżką stóp o 75 pkt. bazowych

opublikowano: 28-09-2022, 19:40
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Raphael Bostic, szef Fed w Atlancie uważa, że brak jednoznacznego postępu w walce z inflacją oznacza potrzebę podwyższenia stóp do „umiarkowanie restrykcyjnego” poziomu 4,25-4,50 proc. na koniec obecnego roku, informuje Reuters.

Bostic przekonywał w środę podczas konferencji, że inflacja wciąż jest za wysoka i nie zmniejsza się dostatecznie szybko w kierunku celu banku centralnego. Ujawnił, że jego bazowym scenariuszem jest podwyżka stóp o 75 pkt. bazowych na posiedzeniu w listopadzie i o 50 pkt. bazowych na posiedzeniu w grudniu.

Raphael Bostic, fot. Bloomberg
Raphael Bostic, fot. Bloomberg

Reuters zwraca uwagę, że to kolejny przedstawiciel władz Fed opowiadający się za podwyższeniem stóp w tym roku jeszcze o 125 pkt. bazowych. Obecnie główna stopa wynosi 3,0-3,25 proc.

Bostic powiedział w środę, że widać oznaki słabnięcia popytu w USA, co może zapowiadać dalszy spadek inflacji. Podkreślił, że jeśli będzie to następować dostatecznie szybko „mniej będziemy musieli robić” ze stopami procentowymi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane