Szef Fed w Chicago gotów na dwie obniżki stóp w tym roku

opublikowano: 17-07-2019, 07:09

Szef Fed w Chicago Charles Evans uważa, że niska inflacja oraz niepewność sygnalizują potrzebę nawet dwóch obniżek stóp procentowych do końca tego roku i więcej w dłuższej perspektywie.

- Uważam, że tylko na bazie inflacji można być przekonanym o potrzebie paru cięć stóp do końca tego roku – powiedział Evans w CNBC.

Charles Evans, szef Fed oddziału z Chicago
Zobacz więcej

Charles Evans, szef Fed oddziału z Chicago Bloomberg

Szef Fed w Chicago podkreślił, że dwie obniżki stóp mogą nie wystarczyć w dłuższej perspektywie wobec borykania się z trwale niską inflacją, a także niepewnością wynikającą z przedłużającą się wojną handlową i globalnym spowolnieniem gospodarczym.

Evans jest głosującym członkiem FOMC w tym roku. Podkreślił konieczność osiągnięcia celu inflacyjnego wyznaczonego przez bank centralny na 2 proc. Przyznał, że chciałby nawet jego lekkiego „przestrzelenia”.

- Aby osiągnąć inflację dochodzącą do 2,25 proc w okresie następnych trzech lat potrzeba akomodacji o 50 pkt. bazowych lub więcej – powiedział szef Fed w Chicago. – Może to nie wystarczy. Myślę, że zwiększyłoby jednak oczekiwania inflacyjne, a to mogłoby pomóc – dodał. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

USA