Szef Fed w Minneapolis przeciwny podwyżce stóp do końca 2023 roku

opublikowano: 18-06-2021, 21:27

Neel Kashkari powiedział, że chce utrzymania benchmarkowej stopy Fed blisko zera co najmniej do końca 2023 roku, aby rynek pracy mógł nabrać siły, informuje Reuters.

- Zdecydowana większość Amerykanów chce pracować i nie jestem gotowy ich przekreślić, chcę dać im szansę pracować – powiedział Kashkari Reutersowi. – Tak długo jak oczekiwania inflacyjne będą zakotwiczone powinniśmy być cierpliwi i powinniśmy pozwolić osiągnąć maksymalne zatrudnienie – dodał.

Neel Kashkari, fot. Bloomberg
Neel Kashkari, fot. Bloomberg

Szef Fed w Minneapolis jest przekonany, że szybki wzrost cen w ostatnim czasie jest spowodowany otwieraniem gospodarki i osłabnie kiedy znikną problemy w łańcuchach dostaw. Zwraca jednocześnie uwagę, że zatrudnienie jest wciąż niższe niż przed pandemią o co najmniej 7 mln miejsc pracy.

Choć Kashkari nie jest zwolennikiem nowego, „jastrzębiego” nastawienia Fed, to nie ma problemu z zasygnalizowanym rozpoczęciem dyskusji w sprawie ograniczenia przez bank centralny zakupów obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane