Szef Fed w Nowym Jorku za rozpoczęciem redukcji zakupów obligacji w tym roku

opublikowano: 08-09-2021, 19:45

John Williams, szef Fed w Nowym Jorku uważa, że jeśli stan amerykańskiej gospodarki będzie nadal się poprawiał może być właściwe rozpoczęcie przez Fed redukcji zakupów obligacji już w tym roku, donosi Reuters.

Williams zauważył, że osiągnięty został cel inflacyjny, ale potrzebny jest większy postęp na rynku pracy w kierunku osiągnięcia celu maksymalnego zatrudnienia.

- Będę ostrożnie oceniał pojawiające się dane z rynku pracy oraz to, co będą oznaczać dla perspektyw gospodarki, a także będę oceniał ryzyka takie, jak skutki wariantu delta – powiedział szef nowojorskiego Fed.

Podczas posiedzenia w lipcu członkowie FOMC wyrazili oczekiwanie, że bank centralny zacznie redukować zakupy obligacji w tym roku. Przekonanie co do takiego biegu spraw osłabiły piątkowe dane z rynku pracy w sierpniu. Okazało się, że gospodarka dodała trzy razy mniej miejsc pracy niż oczekiwano. Wcześniej niektórzy członkowie Fed sygnalizowali, że uzależniają decyzję o redukcji zakupów od dobrych danych z rynku pracy w lipcu i sierpniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane