Szef Fed z Chicago: gospodarka blisko stanu uzasadniającego redukcję zakupów obligacji

opublikowano: 27-09-2021, 14:23

Kierujący Fed w Chicago Charles Evans uważa, że gospodarka USA jest blisko stanu uzasadniającego rozpoczęcie redukcji zakupów obligacji i osiągnie go szybko jeśli będzie nadal tworzyć miejsca pracy, informuje Reuters.

Evans przypomniał, że w grudniu Fed sygnalizował redukowanie wsparcia dla gospodarki wówczas kiedy nastąpi „dalszy znaczący postęp” w jej wychodzeniu z kryzysu.

- Jeśli będzie kontynuowana poprawa na rynku pracy wydaje się prawdopodobne, że te warunki zostaną osiągnięte niedługo i redukowanie zakupów może zostać rozpoczęte – powiedział w poniedziałek szef Fed w Chicago podczas konferencji ekonomicznej w Wirginii.

Charles Evans, fot. Bloomberg
Charles Evans, fot. Bloomberg

To kolejny sygnał z Fed o tym, że redukowanie zakupów obligacji może się zacząć już niedługo. W ostatnią środę szef banku centralnego USA, Jerome Powell, mówił po posiedzeniu FOMC, że gospodarka jest o jeden „przyzwoity” raport z rynku pracy od osiągnięcia stanu uzasadniającego redukowanie wsparcia. Dał do zrozumienia, że może zacząć się w listopadzie. Następny raport z amerykańskiego rynku pracy zostanie opublikowany 8 października, a posiedzenie FOMC odbędzie się 2-3 listopada. Obecnie Fed wydaje 120 mld USD miesięcznie na zakupy obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane