Szef i HR-owiec się nie rozumieją

MK
opublikowano: 11-04-2008, 00:00

Działy personalne nie spełniają oczekiwań kierownictwa firm — wynika z europejskiego badania „Barometr HR 2008-2010”.

Działy personalne nie spełniają oczekiwań kierownictwa firm — wynika z europejskiego badania „Barometr HR 2008-2010”.

Firma doradcza Hewitt Associates zapytała członków zarządów m.in. o wyzwania, przed jakimi stoją ich spółki. Na czele znalazły się: procesy transformacyjne, ambitne plany finansowe i stała podaż wykwalifikowanych pracowników. Realizację tych celów respondenci uzależniają od działań HR, takich jak: zarządzanie talentami (61 proc.), budowanie efektywnej organizacji (46 proc.), zarządzanie wynikami (43 proc.) i rozwój przywództwa (31 proc.).

Sęk w tym, że akurat w tych obszarach specjaliści personalni sobie nie radzą. Tak uważają ankietowani członkowie zarządów. Najgorzej jest z zarządzaniem talentami — uzyskało ono najniższą notę aż w 67 proc. ankietowanych firm.

Sondaż pokazuje też znaczną rozbieżność między oczekiwaniami szefów firm i specjalistów personalnych a priorytetami działów HR. Te drugie za najważniejsze uznają wdrożenie systemów informatycznych w zarządzaniu kapitałem ludzkim (37 proc.) i podniesienie poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy (20 proc.). Zaledwie 6 proc. HR-owców wskazało na zarządzanie wynikami jako jeden z najistotniejszych obszarów z perspektywy zarządów spółek.

Dla określenia swojej roli w firmie specjaliści HR często nazywają się partnerami biznesowymi. Ale tak nie jest.

— Często prawdziwe oczekiwania i potrzeby biznesu nie znajdują odzwierciedlenia w działaniach HR — podkreśla Łukasz Nowak, menedżer z Hewitt Associates.

Dlaczego specjaliści personalni i zarządy firm nie mogą znaleźć wspólnego języka?

— Biznes jest nastawiony na realizację procesów i wymierne wyniki, zaś działy personalne działają głównie poprzez systemy i narzędzia — wyjaśnia Łukasz Nowak.

Rozwiązanie problemu widzi we wdrożeniu modelu HR Excellence, który ma dostarczać konkretne, oczekiwane przez zarząd wyniki (np. zdolność menedżerów do realizacji strategii).

Badanie „Barometr HR” objęło europejskie firmy z różnych branż, zatrudniające w sumie 2,2 mln pracowników i przynoszące ponad 700 mld euro przychodów (dane z 2007 r.). Aż 81 proc. uczestników ankiety to spółki giełdowe, nastawione na szybki wzrost przychodów, wartości inwestycji i poziomu zatrudnienia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu