Szef klubu PiS będzie rozmawiał z szefem Solidarności m.in. o sytuacji w służbie zdrowia

opublikowano: 04-07-2007, 21:31

Sytuacja w służbie zdrowia, a także zasady współpracy między PiS a "Solidarnością" w sprawach parlamentarnych - to tematy środowego wieczornego spotkania szefa klubu Prawa i Sprawiedliwości Marka Kuchcińskiego z przewodniczącym NSZZ "Solidarność" Januszem Śniadkiem.

Spotkanie - jak powiedział po jego zakończeniu PAP Śniadek - miało związek m.in. z czerwcową uchwałą "Solidarności", w której związek zapowiedział ogólnopolską akcję strajkową, jeśli do 15 sierpnia nie zostaną wynegocjowane z rządem "satysfakcjonujące" go rozwiązania.

"S" domaga się m.in. uwzględnienia realnego wzrostu płacy minimalnej - co najmniej do 42 proc. płacy przeciętnej w roku 2008; ustalenia przyszłorocznych wskaźników wzrostu płac w sferze budżetowej na poziomie co najmniej 10 proc.; uchylenia ustawy o negocjacyjnym wskaźniku wzrostu wynagrodzeń w sferze przedsiębiorstw, uniemożliwiających wzrost płac w wielu zakładach pracy oraz przyjęcia kryteriów medycznych w projektach ustaw dotyczących pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach.

Kuchciński zadeklarował po spotkaniu, że "większość postulatów +Solidarności+ jest możliwych do zrealizowania". Jak dodał, obie strony przyjęły zasady współpracy w parlamencie. Według szefa klubu PiS, możliwe jest także porozumienie z "S" dotyczące rozwiązania konfliktu w służbie zdrowia.

Kuchciński zadeklarował także, że jego klub chce przy tworzeniu niektórych ustaw korzystać z doświadczenia związku.

Zadowolony ze środowego spotkania był także Śniadek. "Mamy przekonanie, że jest możliwość załatwienia szeregu spraw w drodze dialogu" - podkreślił.

Według uczestniczącego w spotkaniu posła PiS Stanisława Szweda, rozmowa Kuchciński-Śniadek dotyczyła także projektu ustawy o finansach publicznych. "Był zarzut ze strony związku, że ta ustawa nie była przez ministerstwo finansów konsultowana z nim. Zapewniliśmy +Solidarność+, że w pracach nad ustawą weźmiemy pod uwagę ich opinie i sugestie" - podkreślił Szwed.

Według niego, rozmówcy omówili ponadto kwestie przyszłych emerytów pomostowych. Jeśli chodzi o sprawę podwyżek dla lekarzy - to jak powiedział Szwed - obie strony zgodziły się co do konieczności przedłużenia o rok działania ustawy z 22 lipca 2006 roku, na mocy której od października zeszłego roku, pracownicy służby zdrowia otrzymali wyższe pensje.

10 lipca odbędzie się posiedzenie Sejmu, na którym zostanie rozpatrzony rządowy projekt reformy finansów publicznych.

26 czerwca rząd przyjął projekt ustawy o finansach publicznych, który w latach 2008-2009 ma przynieść oszczędności na poziomie 1 proc. PKB, czyli ok. 10 mld zł. Projekt zakłada kontynuację reformy organizacji sektora finansów publicznych poprzez maksymalne skupienie publicznych środków w systemie budżetowym. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy