Szef lobby przemysłu USA za rozważeniem odsunięcia Trumpa od władzy

opublikowano: 07-01-2021, 08:05

Liderzy amerykańskiego biznesu potępili Donalda Trumpa za przyczynienie się do rozruchów w Waszyngtonie, które doprowadziły do wtargnięciem zwolenników prezydenta do Kongresu. Jay Timmons, szef stowarzyszenia przemysłu uważa, że wiceprezydent Mike Pence powinien wraz z gabinetem „poważnie rozważyć” odsunięcie Trumpa od władzy.

- Przez cały ten odrażający epizod Trump był chwalony przez członków swojej partii, co podsycało nieufność, która wywołała gwałtowny gniew – głosi oświadczenie wydane przez Timmonsa. - To nie jest prawo i porządek. To jest chaos. To są rządy tłumu. To jest niebezpieczne. To jest bunt i tak powinno być traktowane – dodał.

Jamie Dimon, szef JP Morgan Chase, największego amerykańskiego banku, wezwał do zaprzestania przemocy. Choć nie wskazał bezpośrednio Trumpa, to przypomniał, że „liderzy pochodzący z wyboru mają obowiązek wezwać do zaprzestania przemocy, zaakceptować reguły i wesprzeć pokojowe przekazanie władzy”.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
Graeme Sloan

- Pokojowe przekazanie władzy jest fundamentem naszej demokracji – oświadczył Larry Fink, szef BlackRock, globalnego giganta finansowego. – Jesteśmy tym, kim jesteśmy, jako naród, dzięki naszym demokratycznym procedurom i instytucjom – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane