Szef MSZ Niemiec krytykuje udział Włoch w chińskiej inicjatywie Pasa i Szlaku

  • PAP
opublikowano: 24-03-2019, 19:29

W opublikowanym w niedzielę wywiadzie socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas ostro skrytykował udział Włoch w chińskiej Inicjatywie Pasa i Szlaku, czyli budowania infrastruktury wspierającej handel zagraniczny Chin.

"W świecie z olbrzymami jak Chiny, Rosja czy nasi partnerzy w USA możemy przetrwać tylko wtedy, gdy będziemy jako Unia Europejska jednością. I jeśli niektóre kraje wierzą, że można robić z Chinami zręczne interesy, zdziwią się i w pewnej chwili zdadzą sobie sprawę ze swego uzależnienia" - powiedział Maas tygodnikowi "Welt am Sonntag".

Ostrzegł, że atrakcyjne na krótką metę oferty nabierają szybciej niż się zakładało gorzkiego posmaku, a "Chiny nie są żadną liberalną demokracją".

Memorandum o przystąpieniu Włoch do Inicjatywy Pasa i Szlaku podpisano w sobotę w Rzymie w obecności premiera Włoch Giuseppe Contego i prezydenta Chin Xi Jinpinga.

Nawiązujący do historycznego Jedwabnego Szlaku program zakłada rozbudowę i usprawnienie tras komunikacji morskiej lądowej - w tym zwłaszcza kolejowej - między Chinami a innymi państwami, które zdaniem Pekinu zwiększyłyby w ten sposób swe możliwości korzystnej współpracy z rynkiem chińskim.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy