Szef NBP: uchwalenie pakietu ustaw o reformie powinno wzmocnić złotego

10-02-2004, 08:46

Reuters: Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP), Leszek Balcerowicz, powiedział we wtorek, że wprowadzenie pakietu ustaw w ramach planu reformy finansów publicznych powinno wzmocnić polską walutę. Powtórzył on, że ostatnie osłabienie złotego nie ma podstaw w obecnej dobrej sytuacji gospodarczej.

"Jedyną zasadniczą przyczyną takiego osłabienia złotówki, przy dobrych tendencjach w gospodarce jest właśnie brak do tej pory zdecydowanego trwałego uzdrowienia finansów publicznych" - powiedział prezes NBP w Sygnałach Dnia. "I jeżeli to zostanie zrobione i w sposób wiarygodny zapoczątkowane, to znaczy pakiet ustaw, który wedle ocen fachowców jak będzie wprowadzony to wprowadzi nas na dobrą ścieżkę to wówczas złotówka powinna się umocnić" - dodał Balcerowicz.

Złoty w ubiegłym tygodniu raz po raz ustanawiał najniższe w historii poziomy wobec euro z powodu obaw o to, czy wdrożony zostanie plan oszczędnościowy wicepremiera Jerzego Hausnera. Polska waluta umocniła się w trakcie poniedziałkowego handlu. Dealerzy uważają, że weekendowe rozmowy pomiędzy koalicją rządową opozycyjną Platformą Obywatelską zmniejszyły nieco obawy narastające wokół programu reform fiskalnych.

"Plan rządowy uzdrowienia finansów publicznych idzie na pewno w dobrym kierunku, wszystko co tam jest z zasadniczych rzeczy jest potrzebne. Oczywiście trzeba mieć dokładne obliczenia żeby wiedzieć czy on wystarczy jeżeli będzie wprowadzony w pełni w życie" - powiedział prezes NBP. "Ale generalnie to jest tak, że ten plan trzeba umacniać w interesie polskiego społeczeństwa, a nie osłabiać" - dodał.

Szef banku centralnego kolejny raz wezwał polityków, by nie ponawiali prób zmian w konstytucji, dotyczących wykreślenia zapisu na temat dopuszczalnej relacji długu publicznego do Produktu Krajowego Brutto (PKB) na poziomie 60 procent.

"(Taki zapis) obowiązuje w Pakcie o Stabilności i Rozwoju (...) Po co jest takie ograniczenie, po to żeby nie dopuszczać narastania niebezpiecznych sytuacji dla finansów publicznych (...) Jak słyszymy, że ktoś chce znosić rozmaite ograniczenia konstytucyjne to powinno się u nas włączać mocne czerwone światło" - powiedział Balcerowicz.

((Autor: Kuba Kurasz; Redagował: Tomasz Krzyżanowski; warsaw.newsroom@reuters.com; Reuters Serwis Polski, tel. 22 6539700, RM: kuba.kurasz.reuters.com@reuters.net))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Szef NBP: uchwalenie pakietu ustaw o reformie powinno wzmocnić złotego