Szef Pentagonu: prowadzimy konsultacje z sojusznikami ws. INF

  • PAP
opublikowano: 28-10-2018, 15:23

Stany Zjednoczone prowadzą konsultacje z europejskimi sojusznikami w sprawie traktatu INF, którego wypowiedzenie ogłosił niedawno prezydent Donald Trump - oświadczył w niedzielę minister obrony James Mattis.

Według źródeł dyplomatycznych, część europejskich członków NATO wezwała w czwartek USA, by zamiast wypowiadać traktat INF, spróbowały wywrzeć presję na Rosję i zmusić ją do przestrzegania jego postanowień.

"Prowadzimy konsultacje z naszymi europejskimi partnerami. Rozmawiałem o tym wczoraj z niemiecką minister obrony (Ursulą von der Leyen - PAP) i jak powiedziałem konsultacje są kontynuowane" - powiedział Mattis dziennikarzom towarzyszącym mu w podróży do Pragi, gdzie ma wziąć udział w uroczystościach z okazji 100. rocznicy powstania Czechosłowacji. Dodał on, że grudniowe spotkanie ministrów obrony państw NATO w Brukseli będzie "pewnego rodzaju punktem kulminacyjnym" tych konsultacji.

Traktat INF został podpisany w 1987 r. przez ówczesnych przywódców Stanów Zjednoczonych i Związku Radzieckiego, Ronalda Reagana i Michaiła Gorbaczowa. Przywidywał on całkowitą likwidację wystrzeliwanych z wyrzutni naziemnych pocisków balistycznych i pocisków manewrujących pośredniego (IRBM) i średniego zasięgu (MRBM), a więc od 500 km do 5,5 tys. km. W poprzedni weekend Trump zapowiedział jego wypowiedzenie, wyjaśniając tę decyzję tym, że Rosja łamie jego postanowienia

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane