Szef PKO BP oczekuje wyników za II kw. ‘porównywalny’ z I kw.

13-06-2007, 10:48

Wyniki PKO Banku Polskiego za II kw. tego roku będą "co najmniej porównywalne" z wynikami osiągniętymi w pierwszych trzech miesiącach 2007 roku, zapowiedział w środę p.o. prezesa banku Rafał Juszczak. Podtrzymał też plany inwestycji zagranicznych banku - m.in. w Rosji, Rumunii i  Białorusi - ale dodał, że PKO BP chciałoby pozyskać do nich partnera - Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR).

"Mam nadzieję, że wynik będzie co najmniej porównywalny [z I kw. - przyp. ISB]. Powinniśmy utrzymać dynamikę przychodów, choć koszty mogą być nieco wyższe niż w I kwartale, kiedy były wyjątkowo niskie. Wynik po stronie kosztowej ciężko będzie powtórzyć" - powiedział Juszczak w wywiadzie dla środowej "Gazety Prawnej".

PKO BP miał 613,7 mln zł zysku netto przypadającego na akcjonariuszy jednostki dominującej w I kw. 2007, co oznacza wzrost o 35,3% r/r. Zysk brutto wyniósł 788,8 mln zł i był o 39,8% wyższy w porównaniu z I kw. 2006 roku. W maju Juszczak zapowiadał, że bank chce utrzymać dynamikę wzrostu wyników z I kw. w okresie kwiecień-czerwiec.

P.o. prezesa zapowiedział też, że bank chce podjąć współpracę z EBOR-em.

"EBOiR chętnie inwestuje w krajach rozwijających się i PKO BP na zasadzie partnerstwa może wejść na takie rynki, jak Białoruś, Ukraina, Rosja i Rumunia, a także rynek litewski, na którym zaczyna działać PKN Orlen i warto, aby PKO BP też tam było" - powiedział Juszczak.

Dodał, że wchodzenie na inne rynki, różniące się swoją specyfiką, krajów naszego regionu uważa za niecelowe z ekonomicznego punktu widzenia.

"Koncentrujemy się na rynku krajowym, ponieważ tu, biorąc pod uwagę skalę naszej działalności, jesteśmy w stanie osiągnąć dużo więcej niż poprzez ekspansję za granicą, np. poprzez współpracę z bankami spółdzielczymi, które funkcjonują w mniejszych miejscowościach, także tam, gdzie nie ma placówek PKO BP" - powiedział p.o. prezesa.

Według niego, PKO BP mogłoby sprzedawać poprzez ich sieć produkty, których banki spółdzielcze nie są w stanie zaoferować. Wkrótce rozpoczną się rozmowy w tej sprawie z szefami zrzeszeń banków spółdzielczych. (ISB)

tom

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Szef PKO BP oczekuje wyników za II kw. ‘porównywalny’ z I kw.