Szef Riksbanku: gospodarka Szwecji w gorszym stanie, niż pokazują oficjalne dane

opublikowano: 12-11-2020, 09:54

Stefan Ingves, szef banku centralnego Szwecji twierdzi, że kryzys gospodarczy spowodowany w kraju przez pandemię jest większy niż wynikałoby to z oficjalnych danych.

- Odbudowa wydaje się następować trochę wolniej niż początkowo sądziliśmy. Jest skrajnie trudno ocenić, jak długo to potrwa – powiedział Stefan Ingves, szef szwedzkiego banku centralnego.

Najnowsza prognoza Riksbanku przewiduje spadek PKB Szwecji o 3,6 proc. w tym roku. W poprzedniej przewidywał zniżkę o 4,5 proc. Jednak wzrost liczby zakażeń COVID-19 jesienią skłonił rząd Szwecji do podjęcia bardziej zdecydowanych działań w walce z wirusem niż wiosną.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Ingves ostrzega przed zbytnim optymizmem wynikającym z ogłoszenia przez Pfizera stworzenia skutecznej szczepionki na COVID-19. Podkreślił, że upłynie jeszcze dużo czasu zanim ludzie się zaszczepią i pandemia stanie się przeszłością.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane